Lokalizacja

Republika Mali to siódme co do wielkości państwo w Afryce. Położone w Afryce Zachodniej graniczy z Nigrem, Burkina Faso, Mauretanią, Senegalem, Gwineą i Algierią. Stolicą Mali jest Bamako. Jako była kolonia francuzka, Mali jest niezwykle popularnym kierunkiem turystycznym we Francji. Dlatego turystów francuzkich będziemy spotykali dość często w całym kraju. Najpopularniejsze atrakcje Mali to oczywiście kraina Dogonów, mityczne pustynne Timbuktu, rzeka Niger, przepiękne i zróżnicowane krajobrazy, Mopti, kolorowe bazary i Wielki Meczet w kameralnym Djenné oraz odbywający się tutaj corocznie, sławny na całym świecie Festiwal na Pustyni (Festival au Desert).

Pogoda
Pora deszczowa w Mali wypada na miesiące od czerwca do września. We wrześniu można jednak śmiało jeździć, gdyż opady o tej porze roku występują nieregularnie i trwają około dwóch godzin. Najgoręcej jest od kwietnia do czerwca, gdy temperatury przekraczają 40 stopni Celsjusza! Wrzesień i październik mogą być także bardzo gorące, szczególnie w Timbuktu.
Nalepszy czas, by odwiedzić Mali to miesiące od listopada do stycznia z temperaturami około 30 stopni Celsjusza (przez Malijczyków określany, jako zimny sezon!). Pod koniec stycznia zaczyna wiać silny wiatr znad Sahary- Harmatan, który w niektóre dni ogranicza widoczność do kilku metrów.


Zdrowie
Wyjeżdżając do Mali musimy posiadać żółtką książeczkę z wbitą szczepionką na żółtą febrę (żółtka gorączka lub yellow fever). Inne szczepienia nie są wymagane. Zaleca się oczywiście szczepienie na żółtaczki typu A i B, dur brzuszny, błonnicę oraz tężec. Jeżeli chodzi o malarię, to pomimo tego że zagrożenie tą chorobą jest w Mali minimalne, to lekarze zalecają profilaktykę antymalaryczną. Szczególnie dużo komarów jest nad Nigrem. Tam warto mieć ze sobą niezawodny angielski REPEL lub inny środek zawierający w sobie DEET. Należy pić tylko wodę butelkowaną, zakupioną w sklepie, z nienaruszonym foliowym lub plastikowym zabezpieczeniem.

Ubranie
Mali to kraj muzułmański, więc ubrania odsłaniające ciało nie są mile widziane -zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn. Należy zakładać koszulki z długim rękawem, długie spodnie lub długie spódnice.


Przepisy wizowe
Obywatele Polski muszą posiadać wizę. Należy się o nią starać w placówkach dyplomatycznych Mali – najbliższa w Berlinie. Koszt wizy to 34 Euro. Wymagania: 2 wypełnione wnioski wizowe, paszport ważny minimum 6 miesięcy, 34 Euro. Wszystkie formalności związane z otrzymaniem wizy w Ambasadzie Mali w Berlinie załatwia MK Adventure - bez dodatkowych opłat.


Bezpieczeństwo

W Mali nie czyhają na turystów większe niebezpieczeństwa. Nie należy, oczywiście, poruszać się samemu po zmroku w większych miastach. Czasami zdarzają się oszustwa podczas wymiany pieniędzy, więc należy być czujnym. Nie zaleca się samodzielnych podróży na pustynię.


Pieniądze
Walutą Mali jest frank (CFA). Ta sama waluta obowiązuje w Beninie, Burkina Faso, Wybrzeżu Kości Słoniowej, Gwinei-Bissau, Nigrze, Togo oraz w Senegalu. Najlepiej zabrać ze sobą euro, gdyż ma w miarę stały kurs. 100 CFA = 0,15 euro i wymienić je na franki. Tylko w dużych miastach znajdują się bankomaty, w których możemy wypłacić pieniądze, a jedyną przyjmowaną kartą jest VISA.


Ludzie
Mali to państwo wielu kultur i plemion, serdecznie nastawione na turystów. Nie raz zapraszani będziemy na szklankę herbaty ( nieładnie jest odmówić:-) ). Malijczycy nie przywiązują wagi do czasu. Spóźniają się autobusy, samochody i długo czeka się na posiłek w restauracji. Nikt się nie denerwuje i nikt nie robi z tego problemów. Wszyscy cierpliwie czekają...Nie denerwujmy się więc, bo to naprawdę niczego nie przyspieszy, a tylko popsuje nam wyjazd. W Mali nie ma problemu z robieniem zdjęć na ulicy. Jeśli chcemy kogoś sfotografować to najpierw spytajmy o jego zgodę! Czasami zdarza się, że męzczyźni się denerwują, gdy robimy zdjęcia ich kobietom, ale nie prowadzi to do większych konfliktów.
Surowo zabronione jest  fotografowanie banków, urzędów, obiektów wojskowych, budynków strategicznych (mosty, zapory, etc).