Lokalizacja
Uganda to stosunkowo niewielki kraj o dobrze prosperującej gospodarce rolnej opartej głównie o uprawy bawełny, tytoniu, kawy, herbaty oraz cukru.

Uganda graniczy z Sudanem, Kenią, Tanzanią, Rwandą oraz Demokratyczną Republiką Konga. Kraj odzyskał niepodległość w 1962 roku. W 1971 roku po wojskowym zamachu stanu władzę przejął generał Idi Amin, a ówczesny prezydent Obote zbiegł do Tanzanii. W 1976 roku Amin obwołał się dożywotnio prezydentem. Jego dyktatorskie rządy doprowadziły do ruiny gospodarczej i politycznego chaosu. W 1976 roku w Ugandzie wybuchła wojna domowa. Do kraju weszły wojska tanzańskie, zajęły stolicę Kampalę i obaliły reżim dyktatora.

W wyniku wyborów w 1980 roku prezydentem Ugandy został Obote. Rządził do następnego zamachu stanu w 1985 roku, kiedy to władzę w Ugandzie przejął Museveni. Museveni rządzi Ugandą po dziś dzień.

Uganda, zwana również "Perłą Afryki" może poszczycić się jednymi z najpiękniejszych krajobrazów w Afryce. Największą i najsławniejszą atrakcją turystyczną Ugandy jest Park Narodowy Bwindi, gdzie mieszka ponad połowa światowej populacji Goryli górskich.

Pogoda
Najlepszy czas na safari w Ugandzie to miesiące styczeń i luty oraz okres od czerwca do września. Pora deszczowa na północy kraju rozpoczyna się w kwietniu a kończy w październiku, pora sucha trwa od listopada do marca. Na południu deszcze padają w kwietniu i w maju oraz w październiku i listopadzie. Warto jednak pamiętać, że nawet w trakcie pory deszczowej, możliwe jest podróżowanie po Ugandzie.  Część dróg może być w tym okresie nieprzejezdna lub trochę bardziej niż zazwyczaj uciążliwa do pokonania. Miesiącem, którego lepiej się wystrzegać jadąc do Ugandy, jest miesiąc kwiecień.

Zdrowie
W Ugandzie nie są wymagane żadne szczepienia obowiązkowe. Zalecane jednak są szczepienia na żółtaczki A i B, żółtą febrę, błonnicę, tężec, polio oraz dur brzuszny. Należy stosować profilaktykę antymalaryczną oraz profilaktycznie repalenty. Nie należy pić wody niewiadomego pochodzenia, gdyż tak jak w większości krajów afrykańskich, istnieje duże zagrożenie amebą.

Ubranie
Na safari zalecamy przewiewne, lekkie ubrania w raczej stonowanych kolorach. W trakcie trekkingu w poszukiwaniu goryli górskich zaleca się wziąć płaszcz przeciwdeszczowy, kapelusz na głowę oraz zasłonięte, wygodne buty. Wieczory w Ugandzie bywają chłodne, przydaje się wtedy ciepła bluza lub polar.

Przepisy wizowe
Przy wjeździe do Ugandy wymagana jest wiza. Otrzymuje się ją w na międzynarodowym lotnisku w Entebbe lub na lądowym przejściu granicznym. Wiza ważna jest przez okres 3 miesięcy i kosztuje 50 USD. Ze względu na często zmieniające się przepisy wizowe, zalecane jest zabrać ze sobą 2 zdjęcia paszportowe.

Bezpieczeństwo
Podróżowanie w pojedynkę nocą po kraju oraz po większych miastach może być niebezpieczne. W trakcie zakupów należy zwracać uwagę na kieszonkowców oraz próby drobnych oszustw. Obowiązuje zasada, że zawsze należy się targować. Wystarczy sam widok turysty, żeby ceny w sklepach wzrosły kilkakrotnie.

Pieniądze
Walutą Ugandy jest szyling ugandyjski (USH). Najlepiej zabrać ze sobą dolary amerykańskie. 1 USD = ok. 2240 USH. Bankomaty znajdziemy w większych miastach przy bankach oraz w supermarketach. Akceptowane karty to zarówno VISA jak i Maestro. Zabierając do Ugandy dolary amerykańskie, należy pamiętać, żeby były one emitowane po roku 2000. Starsze banknoty nie będą przyjmowane lub dostaniemy za nie dużo mniejsze pieniądze. Zalecamy wymianę większej ilości gotówki w kantorach lub bankach. Na lotnisku kurs wymiany jest bardzo niekorzystny.