Lokalizacja

Wyprawa do Beninu, krainy zamieszkanej przez ciekawe i tajemnicze plemiona, gdzie wśród gęstej, tropikalnej dżungli narodziła się religia Voodoo. W trakcie wycieczki poznamy życie zwykłych mieszkańców Beninu, wspólnie z kapłanami Voodoo zgłębimy tajniki tej religii, dotkniemy pradawnych czarów oraz magii których naucza się tutaj od tysięcy lat. Zapraszamy do wspólnego przeżycia z nami setek kilometrów niezapomnianej przygody, pełnej przepięknych krajobrazów, malowniczych wsi i miasteczek oraz zanikających wierzeń i rytuałów.

Termin wyprawy
Cena
Przelot
Status
 Rezerwacja
01.04 - 12.04.2014
(wyjazd z polskim pilotem)
1870 EUR 4000 - 4500 PLN
przyjmujemy zgłoszenia

22.10 - 02.11.2014
(wyjazd z polskim pilotem)
1870 EUR 4000 - 4500 PLN
przyjmujemy zgłoszenia

minimalna liczba uczestników przy której wyjazd jest realizowany to 6 osób.

Poza podanymi powyżej terminami istnieje możliwość zorganizowania wyjazdów indywidualnych
dla zamkniętych grup - .

Dzień 1: Warszawa – Cotonou

Naszą wyprawę rozpoczynamy w hali odlotów lotniska Okęcie w Warszawie. Do stolicy Beninu  polecimy z przesiadką w jednym z europejskich portów tranzytowych. Po przylocie do Cotonou udajemy się do hotelu na odpoczynek po wyczerpującej podróży. Nocleg w hotelu Benin Horizon.
 Wyżywienie: śniadanie.

Dzień 2: Cotonou  -Jezioro Nokue – Sothchankue -  Ganvie

Po śniadaniu spotkamy się z naszym anglojęzycznym przewodnikiem, który uzbroi nas we wszystkie przydatne informacje o Beninie. Bogatsi o zdobytą wiedzę udamy się na lokalny targ, który sam w sobie stanowi wielką atrakcję. W szczególności jego wydzielona część, poświęcona wyłącznie religii Voodoo…
Po wizycie na targu udajemy się nad rzekę , gdzie wzorem miejscowych wsiadamy do lokalnego, wodnego „autobusu”. Bez zbytniego pośpiechu dostajemy się do wsi Sotchankue. Turyści zwykle pomijają to miejsce udając się od razu do słynnego Ganvie. W tej niewielkiej, animistycznej wsi spotkamy się z kapłanem Voodoo, który postara się wprowadzić nas w niektóre tajniki tej niezwykłej religii. Po spotkaniu udajemy się w dalszą drogę . Naszym celem dzisiaj jest wspomniane wcześniej Ganvie, zwane  także „afrykańską Wenecją”.
Nocleg w hotelu Chez M. W Ganvie.
 Wyżywienie: śniadanie, obiad i kolacja.



Dzień 3: Ganvie – Calavi – Porto Novo

Z samego rana zwiedzimy miejscowy targ. Ciekawostką tutaj są liczne niewielkie pirogi, z których bezpośrednio sprzedawane są owoce i warzywa. Następnie popłyniemy do  Calavi, niewielkiego portu na jeziorze Nokue. Po dotarciu na miejsce przesiadamy się do samochodu i jedziemy do historycznej stolicy Beninu założonej przez Portugalczyków w XV wieku – Porto Novo. Po przyjeździe udajemy się na piesze zwiedzanie miasta, szczycącego się przepiękną architekturą. 
Nocleg w hotelu Centre Songhaj.
 Wyżywienie: śniadanie

.

Dzień 4: Porto Novo – Onigbolo – Ketou
Opuszczamy Porto Novo i jedziemy do miejscowości Onigbolo, uznawanej za stolicę plemienia Yoruba Holi. Członkowie plemienia do dnia dzisiejszego praktykują stare rytuały, które zanikły u większości plemion afrykańskich. Nie tak dawno temu, bo jeszcze w latach 70-tych, powszechny był tutaj kanibalizm. Korzystając z łodzi motorowej zwiedzimy okoliczne wioski Holi, ukryte głęboko w lesie. Lokalny przewodnik opowie nam o życiu i tradycjach plemienia. Jest to świat, który niestety bezpowrotnie już zanika… Po obiedzie pożegnamy się z naszymi gospodarzami i ruszymy w drogę do Ketou, najstarszego miasta ludu Yoruba, będącego jednocześnie siedzibą króla. Po przybyciu na miejsce udamy się z wizytą do szamana, który wtajemniczy nas w praktyki FA, czyli wróżby oraz widzenie przyszłości. Istnieje tutaj nawet starożytna szkoła, w której uczniowie zgłębiają tajniki FA. Będąc w Ketou, udajemy się także na audiencję do samego króla… Po wizycie w królewskich komnatach zwiedzamy miasto, po czym udajemy się na odpoczynek do hotelu.
Nocleg w hotelu TG.
 Wyżywienie: śniadanie i obiad.

Dzień 5: Ketou – Gbaname – Gossoue – Dassa Zoume

Po śniadaniu opuszczamy Ketou i udajemy się w drogę do Dassa Zoume. Po drodze mijamy niewielkie, zalesione góry Agonlin,. Żyje tutaj społeczność należąca do etnicznej grupy Agonlin, utrzymująca się głównie z rolnictwa, łowiectwa oraz produkcji węgla drzewnego. Jadąc dalej, w okolicach Gossoue, odwiedzimy także wędrowne plemię nomadów Woodabe. Po dotarciu do Dassa Zoume jemy obiad, a następnie udajemy się do świętej skały ludu Yoruba. To tutaj w przeszłości członkowie plemienia znajdowali schronienie przed łowcami niewolników. 
Nocleg w Auberge de Dassa.
Wyżywienie: śniadanie.

Dzień 6: Dassa Zoume – Djougou

Kontynuujemy naszą podróż do Djougou. Otaczający nas krajobraz stopniowo zmienia się. Wszechobecny las tropikalny przechodzi w sawannę, a świątynie Voodoo wypierane są przez strzelające w niebo minarety meczetów kultury Sahelu. Po dotarciu do Djougou kwaterujemy się w naszym hotelu, a następnie udajemy się na wieczorne zwiedzanie miasta.
Nocleg w Motel de Luc.
Wyżywienie: śniadanie

Dzień 7: Djougou – Natitingou – Boukombe – Natitingou

Z samego rana wybieramy się z odwiedzinami do plemienia Taneka lub Beri Beri, zamieszkującymi okoliczne góry. Po niedługim trekkingu jedziemy do Natitingou, będącego bramą do Somba – najlepiej strzeżonego sekretu tej części Afryki. Ludność Somba to bez wątpienia jedna z najciekawszych grup etnicznych Beninu. Budują oni  dwupoziomowe domy wyglądem przypominające warownie lub zamki, zwane Tata Somba. Dekoracje zdobiące fasady domów wyglądają podobnie, jak skaryfikacje na twarzach i ciałach ich właścicieli. Po spotkaniu z mieszkańcami wioski powracamy do Natitingou.
Nocleg w hotelu Burgundia.
Wyżywienie: śniadanie.

Dzień 8: Nattingou – Abomey
Wyruszamy w długą drogę na południe. Czeka nas około 7 godzin jazdy, w trakcie których będziemy mieli dłuższą przerwę się na obiad. Chwilę zabawimy również w Dankoli, gdzie znajduje się jeden z najpotężniejszych fetyszy w całym Beninie. Do Abomey, celu dzisiejszej podróży, docieramy przed zmierzchem.
Nocleg w hotelu Auberge d’Abomey.
Wyżywienie: śniadanie

.

Dzień 9: Abomey – Dessah – Possotome – Jezioro Ahame

Po śniadaniu jedziemy do odległej wioski Dessah, rządzonej przez lokalnego króla. Spotykamy się z samym królem oraz kapłanem Voodoo. Następnie udajemy się do świętego lasu, by na własne oczy zobaczyć pradawny rytuał składania ofiar ze zwierząt duchom przodków. Jadąc dalej zwiedzimy Possotome, region słynący z naturalnych źródeł wody mineralnej oraz miasteczko Bopa, w którym odwiedzimy świątynię bóstwa Shango. Na koniec udamy się nad Jezioro Ahame,  gdzie będziemy świadkami niezwykłej ceremonii Zangbeto... 
Nocleg w hotelu Chez Theo. 
Wyżywienie: śniadanie

.

Dzień 10: Possotome – Bopa – Grand Popo

Dzisiaj kierujemy się do położonego na wybrzeżu miasta Grand Popo. Na miejscu czeka nas wypoczynek na plaży lub relaks w hotelowym basenie. Po obiedzie udamy się z wizytą do okolicznych rybackich wiosek.
Nocleg w hotelu Auberge Grand Popo.
 Wyżywienie: śniadanie

.

Dzień 11: Grand Popo – Ouidah – Cotonou

Jemy śniadanie i jedziemy do Ouidah, historycznie będącego głównym portem handlu niewolnikami w Afryce. W Ouidah na każdym kroku czuć zapach historii. Spacerujemy po mieście, podziwiając afro – brazylijską architekturę. Odwiedzamy świątynię Pytona, a następnie jedziemy nad Wybrzeże Atlantyku, gdzie stoi monument o wymownej nazwie „Brama Bez Powrotu”. To miejsce gdzie pojmani, przyszli niewolnicy, ostatni raz przed wejściem do ładowni statków, widzieli swoją ojczyznę. Po wizycie w Ouidah powracamy do Cotonou. Będzie czas na ostatnie zakupy, spakowanie się i odpoczynek przed czekającą nas podróżą powrotną do Polski. Wieczorem udajemy się na lotnisko, skąd samolot zabierze nas do Europy.



Dzień 12: Warszawa

Przylot do Warszawy, pożegnanie z pilotem i rozpoczęcie snucia planów o kolejnej wyprawie.

 

 CENA ZAWIERA
 CENA NIE ZAWIERA

- uczestnictwo w programie imprezy
- transfer lotnisko – hotel - lotnisko
- opiekę polskiego pilota MK Adventure w trakcie całej wyprawy
- transport podczas trwania programu (samochód i łodzie)
- bilety wstępu do wszystkich zwiedzanych obiektów
- opłaty w punktach kontrolnych
- serwis lokalnych przewodników i tragarzy
- pośrednictwo w uzyskaniu wizy do Beninu
- zakwaterowanie w hotelach klasy turystycznej, na misjach oraz w namiotach
- wyżywienie: wyszczególnione w programie
- wizyty w wioskach odwiedzanych plemion
- ubezpieczenie KL, NNW i BP

- przelotów międzynarodowych: Warszawa – Cotonou – Warszawa
- posiłków i napoi, które nie zostały wyszczególnione w programie imprezy
- wizy do Beninu (75 EUR)
- śpiworów oraz karimaty (należy zabrać ze sobą)
- nieobowiązkowego, dodatkowego ubezpieczenia (chorób przewlekłych, od kosztów z rezygnacji z imprezy turystycznej)
- zwyczajowych napiwków
- wydatków własnych