Program wyprawy został ułożony z myślą o wszystkich, którzy pragną przeżyć prawdziwą, afrykańską przygodę!
Uczestnicy samodzielne poprowadzą terenowe samochody 4x4 przez najpiękniejsze zakątki Namibii, Botswany i Zimbabwe.
To, czego możecie spodziewać się po tej wyprawie, to setki kilometrów pustynnych i szutrowych dróg, przeprawa samochodami przez najprawdziwszą dżunglę, biwaki pod niebem pełnym gwiazd, zapach ogniska, przepiękne, najwyższe wydmy na świecie, bajeczna Delta Okavango, Wodospady Wiktorii i wszechobecna dzika natura.
Nad całością wyprawy czuwać będzie nasz doświadczony polskojęzyczny pilot / kierownik wyprawy.

________________________________________________________________________

Dzień 1: Warszawa – Johannesburg
Przelot do stolicy Namibii z przesiadką tranzytową w jednym z europejskich portów lotniczych oraz w Johannesburgu w RPA.

Dzień 2: Johannesburg – Windhoek
Przylot do Namibii. Po odebraniu bagaży z lotniska jedziemy do Windhoek, gdzie zapoznajemy się z samochodem, sprzętem i omawiamy trasę wyprawy.
Nocleg w hotelu klasy turystycznej w Windhoek.

Dzień 3: Windhoek - Sesriem
Rano opuszczamy Windhoek i wyruszamy w drogę do Sesriem . Podróż odbywać się będzie drogą szutrową. Już w pierwszym dniu wyprawy zobaczymy, dlaczego Namibia nazywana jest krajem kontrastów. Zostawimy nowoczesne miasto, jakim jest Windhoek dla zapierających dech widoków jakie spotkamy po drodze. Ten nieskażony cywilizacją krajobraz to niesamowita przestrzeń aż po horyzont. Niski drzewostan na sawannie i brak drzew na pustyni pozwala nam podziwiać krajobraz, którego nie zobaczymy nigdzie indziej. Przed kolacja jedziemy zwiedzić Sesriem Canion.
Nocleg na kempingu  w Sesriem.

Dzień 4: Sesriem – Solitaire
Dzisiaj wstajemy bardzo wcześnie aby zdążyć na wschód słońca w Sossusvlei. W drodze powrotnej zaliczamy szczyt najwyższej wydmy Świata - Dune 45, a następnie jedziemy do Solitaire.
Po południu docieramy do lodgy w Solitaire na nocleg.

Dzień 5: Solitaire – Walvis Bay – Swakopmund
Wyruszamy w drogę do Walvis Bay. Przemierzamy pustynię Namib drogami szutrowymi.   Podczas podróży spotykamy zwierzęta zamieszkujące tą okolicę , tj.: dzikie strusie, zebry, oryksy oraz żyrafy. Zatrzymujemy się także w kilku punktach widokowych: Gaub Pass, Kuiseb Pass oraz Dune Seven. Po drodze przekraczamy Zwrotnik Koziorożca!
Nocleg w hotelu w Swakopmund.

Dzień 6: Swakopmund
Dzisiejszego dnia będzie możliwość skorzystania z wielu atrakcji fakultatywnych. Główne z nich to: - rejs łódką w poszukiwaniu delfinów, fok, pelikanów i, przy odrobinie szczęścia, wielorybów (ok.60 EUR). Na łodzi przewidziana jest przekąska, głównie są to owoce morza i  szampan.- wyjazd na pustynię w poszukiwaniu Little Five (ok.60 EUR). Oprócz wymienionych powyżej atrakcji będzie możliwość wybrać się na niezapomnianą wycieczkę kulturalną Hafeni Tours, odwiedzić muzeum, oceanarium, park węży czy galerię  kryształu. Dla żądnych adrenaliny polecamy także jazdę wzdłuż wyschniętego koryta rzeki Swakop.
Nocleg w Swakopmund.

Dzień 7: Swakopmund – Wybrzeże Szkieletów – Cape Cross - Spitzkoppe
Poranek rozpoczynamy od spaceru po Swakopmund. Będzie czas na zakup pamiątek. Następnie wyruszamy wzdłuż wybrzeża Atlantyku, tzw drogą solną. Pierwszy przystanek mamy tuż przed Henties Bay. Zobaczymy wrak statku, który osiadł tam całkiem niedawno. Kolejny przystanek to Cape Cross i sławna kolonia fok. Cape Cross jest znany z dwóch rzeczy. Z kolonii fok, na której zobaczymy dwustutysięczne stado oraz krzyży postawionych przez portugalskiego odkrywcę Diago Cao  w 1486. Jesteśmy na Wybrzeżu Szkieletów. Tutejszy klimat nie ma nic wspólnego z klimatem, który znamy z innych pustyń. Zimny prąd Bengalski, płynący znad Antarktydy wraz z bryzą wiejąca od chłodnego Atlantyku, powodują tworzenie się gęstej mgły, która niczym zawiesina ciężkich chmur wisi nad wybrzeżem Namibii. Owa mgła jest jedynym źródłem wilgoci dla wielu przedstawicieli świata zwierzęcego. Wybrzeże Szkieletów znane jest głównie z wraków statków i historii o żeglarzach wędrujących setki kilometrów w głąb lądu w poszukiwaniu żywności. Jak już się nacieszymy wrakami i dramatycznym klimatem tego miejsca to zostawiamy chłodne wybrzeże i wyruszamy w głąb lądu. Kolejny nocleg zaplanowaliśmy w Spitzkoppe, nazywanym Matternhornem Afryki (wyglądem przypomina trochę najpiękniejszy szczyt Alp). Mimo, że wznoszący się na wysokość 1800 m n.p.m. Spitzkoppe nie jest najwyższą górą Namibii, to ze względu na zdumiewające kontury jest najbardziej znaną górą kraju. Położona w środku niekończącej się równiny, niczym wyspa, jest widoczna z bardzo daleka. Za dodatkową opłatą będzie możliwość odbycia wycieczki w celu zobaczenia malowideł naskalnych Buszmenów.
Nocleg na kempingu w Spitzkoppe.

Dzień 8: Spitzkoppe - Damaraland
Wyruszamy do Damaraland. Mijamy miejscowość Uis, niewielkie miasteczko założone przez górników z pobliskiej kopalni rudy żelaza. Kopalnia została zamknięta w 1990 roku i od tamtej pory miasteczko zmienia się powoli w miasto duchów. W roku 2010 zostały mu odebrane prawa miejskie. Po drodze mijamy małe wioski ludu Herero. Zatrzymujemy się w jednej z nich aby zakupić trochę lokalnych wyrobów. Fakultatywnie, będąc w tym miejscu, warto złożyć wizytę w skansenie ludu Damara.
Nocleg w Mowani Campsite.

Dzień 9: Damaraland – Kaokoland (Opuwo)
Dzisiaj jedziemy do Opuwo. Po drodze mijamy malownicze wioski ludzi HERERO. Codzienny strój kobiet z tego plemienia to wiktoriańskie suknie i chusty na głowach zaplecione tak, aby tworzyły krowie rogi – symbol Herero. Jeśli czas  pozwoli to zajedziemy do Palmwag Game Reserve, gdzie przy odrobinie szczęścia możemy spotkać pustynną czwórkę:  Żyrafę, Słonia, Nosorożce i Lwy (fakultatywnie). Wieczorem dojeżdżamy do Opuwo.
Nocleg w pięknej lodgy w Opuwo.

Dzień 10: Opuwo – Park Narodowy Etosha
Po śniadaniu idziemy do wioski plemienia Himba (fakultatywnie). Następnie opuszczamy Opuwo i udajemy się w drogę do Parku Narodowego Etosha. Noclegi w Etoshy mamy na kempingach. Uważamy, że jest to ciekawsza opcja spania w krainie zwierząt. Na kontakt z dziką przyrodą nie będziemy narzekać. W nocy odwiedzać nas będą szakale oraz inne fascynujące zwierzęta, a odgłosy afrykańskiego buszu nie pozwolą nam szybko zasnąć...

Dzień 11 i 12: Park Narodowy Etosha
Przed nami dwa dni w Parku Narodowym Etosha. Spędzimy je na fascynującym safari, w trakcie którego będziemy tropili i podziwiali dzikie zwierząta. Czas wolny pomiedzy safari będziemy spędzać relaksując się w basenie.
Noclegi na kempingu w namiotach.

Dzień 13: Park Narodowy Etosha – Tsumeb – Buszmeni
Opuszczamy Etoshe i jedziemy do wioski Buszmenów. Z doświadczenia wiemy, że pożegnanie z Etosha nie jest przyjemne. To jedno z takich miejsc, gdzie spokojnie można spędzić nawet cały miesiąc! Po drodze zatrzymujemy się w Tsumeb na zakupy. Tsumeb to piękne górnicze miasteczko, niezwykle dobrze zaopatrzone. Zatrzymujemy się także w Grootfontein. Zoaczymy tutaj największy meteoryt świata – Hoba. Z Grootfontain jedziemy już prosto do wioski Buszmenów. Wioska prowadzona jest na zasadzie skansenu. Wizyta w wiosce to dziś jedyna możliwość poznania tych cudownych ludzi, którzy swoją gościnność okupili wygnaniem. Na odwiecznych terenach Buszmenów stanęły farmy i kopalnie.
Nocleg w namiotach w wiosce Buszmenów.

Dzień 14: Wioska Buszmenów – Kavango
Po śniadaniu kontynuujemy naszą podróż. Już po kilkunastu kilometrach zaczyna się zupełnie inna Namibia. Pojawia się gęstsza roślinność oraz malownicze wioski z pomysłowymi rozwiązaniami architektonicznymi. Jeśli czas pozwoli pojedziemy odwiedzić wioskę (living museum) ludu Kavango w Rundu (fakultatywnie). Popołudniem dojeżdżamy do Kavango i udajemy się na  wycieczkę tradycyjnymi łódkami mokoro w poszukiwaniu hipopotamów i krokodyli (fakultatywnie. Ok.15 EUR).
Nocleg na kempingu Ngepi.

Dzień 15: Kavango – Delta Okavango (Botswana)
Po wczesnym śniadaniu chętni mogą pojechać do Parku Narodowego Mahangu, który słynie z ogromnych baobabów. Żyje tam liczna populacja bawołów afrykańskich, słoni oraz antylop: Kudu, Rohan, Impala i Lechwe. Po wizycie w parku wyruszamy w stronę Botswany. Dwa dni spędzimy w bajecznie pięknej i znanej na cały świat Delcie Okavango. Pierwszego dnia, gdy będziemy spali w Maun sugerujemy przelot nad Delta Okavango (fakultatywnie ok.70 EUR).
Nocleg w lodgy w Maun.

Dzień 16: Delta Okavango (Rezerwat Moremi)
Dzisiaj jedziemy do Rezerwatu Moremi. Moremi to ponad 1000 mil kwadratowych obszaru, który uważany jest za najpiękniejszy rezerwat przyrody w całej Afryce. Delta Okavango znana jest chyba każdemu podróżnikowi. Mamy tutaj wodne laguny, niezliczoną ilość kanałów wodnych, piaski Kalahari, Mopane i Knob Forest. Rzeki Okavango tworzą idealne warunki dla dzikich zwierząt, dlatego jest to park najliczniej zamieszkały przez dzikie zwierzęta. Tutaj nie ma problemu, by zobaczyć lwy, słonie, bawoły, kudu, hieny, antylopy Eland i wiele innych.
Nocleg na kempingu Moremi.

Dzień 17: Delta Okavango – Park Narodowy Chobe

Dzisiaj czeka nas przeprawa z Rezerwatu Moremi do Savuti w Parku Narodowym Chobe. Jest to przeprawa przez wodę, piaski i krzaki:-)! Trasa wiedzie przez jedne z najpiękniejszych obszarów Afryki, a już na pewno tych najdzikszych. Jest zielono, pięknie i w każdym momencie możemy spotkać zwierzęta, włączając w to liczne tutaj wielkie drapieżniki. Przemierzając królestwo zwierząt samochód dostaje nieźle w kość. Jadąc w kilka samochodów jednak spokojnie dajemy radę. Savuti Camp jest w samym centrum dzikiej przyrody. Jest to też ulubione miejsce odwiedzin słoni, które będą częstymi gośćmi naszego obozu. Zdarza się również, że stada lwów leżą na drodze i nie robią sobie nic z nadjeżdżających samochodów. Ostatnio, podczas gotowania makaronu na kempingu,  słoń przyszedł zajrzeć nam do garnka:-).
Nocleg w Savuti Camp.

Dzień 18: Park Narodowy Chobe (Savuti – Kasane)
Dzisiejsza trasa to dużo piasku i słoni:-)!. Po dotarciu do celu i zakwaterowaniu w lodgy jemy szybki lunch i mamy chwilę na odpoczynek. Po południu wypływamy łódką na rzekę Chobe (jest to fakultet, ale  obowiązkowy, bo tylu zwierząt w jednym miejscu jeszcze nie widzieliśmy!).
Nocleg w lodgy w Kasane.

Dzień 19: Kasane – Victoria Falls (Zimbabwe)
Z Kasane do Wodospadów Wiktorii mamy niecałe 100 km. Musimy jednak przeprawić się przez granicę do Zimbabwe, a to niestety może trochę potrwać...  Mimo wszystko jesteśmy pozytywnie nastawieni. Jak dojedziemy na miejsce to upajamy się widokiem jednego z siedmiu cudów natury jakim są Wodospady Wiktorii.
Nocleg w Cresta Lodge.

Dzień 20: Wodospady Wiktorii
Dzisiejszy dzień przeznaczony jest na dowolne skorzystanie z wielu lokalnych atrakcji: spacer wzdłuż wodospadu, najsłynniejszy na świecie rafting, spacer z lwami lub słoniami, Bungee Jumping, loty na lotni, lot helikopterem, czy wizyta w Zambii i kąpiel w basenie nad spadem wodospadu (atrakcje są dodatkowo płatne).
Nocleg w Cresta Lodge.

Dzień 21: Wodospady Wiktorii – Warszawa (wylot do Europy)

Po śniadaniu żegnamy się już z Afryką. Pakujemy nasze bagaże do samochodu i jedziemy na lotnisko. Wylot do Polski.

Dzień 22: Warszawa
Przylot do Warszawy.

________________________________________________________________________

TERMIN WYJAZDU:

11.11 - 02.12.2015 - wolne miejsca /

Poza podanym powyżej terminem istnieje możliwość zorganizowania wyjazdów indywidualnych
dla zamkniętych grup od 2 osób - .

________________________________________________________________________

STATUS WYPRAWY: przyjmujemy zgłoszenia na ten termin
________________________________________________________________________

CENA: 1740 EUR /osobę
liczba uczestników przy której wyjazd jest realizowany to 8 osób
________________________________________________________________________ 

Cena zawiera:

  • uczestnictwo w programie imprezy
  • opiekę polskiego pilota/ kierownika grupy
  • transfery lotnisko – hotel – lotnisko
  • wynajem samochodu 4X4 z pełnym ubezpieczeniem
  • ZAKWATEROWANIE: hotele, namioty i lodge
  • WYŻYWIENIE: śniadania w lodgach / hotelach
  • transport samochodem 4X4
  • sprzęt kempingowy (namioty na dachu lub na ziemi)
  • GPS z mapami
  • lodówka
  • szczegółowo opracowana trasa
  • ubezpieczenie KL, NNW i BP

Cena nie zawiera:

  • przelotu międzynarodowego na trasie: Warszawa – Windhoek – Warszawa (2900 PLN)
  • przelot wewnętrzny Katima Mulilo - Windhoek (ok.170 EUR)
  • wizy do Namibii: 45 EUR (najbliższa Ambasada Namibii jest w Berlinie), Botswany (dostępna bezpłatnie na granicy) oraz Zimbabwe: 30 USD (dostępna na granicy)
  • dodatkowych atrakcji oznaczonych w programie, jako „fakultatywne”
  • wyżywienia (poza śniadaniami w lodgach i w hotelach): ok. 150 EUR / osobę
  • opłat za wstępy do parków narodowych/rezerwatów (ok.100 EUR / osobę)
  • wstępy do wiosek odwiedzanych plemion (ok.8 EUR / osobę / wioskę)
  • koszty paliwa (ok.120 EUR / osobę)
  • opłat granicznych: Namibia – Botswana: 5 EUR / osobę, Botswana – Zimbabwe: ok.45 USD / osobę
  • atrakcji dostępnych przy Wodospadach Wiktorii
  • wydatków osobistych
  • dodatkowego, nieobowiązkowego ubezpieczenia (choroby przewlekłe, ubezpieczenie od kosztów rezygnacji z imprezy).

 

2015-05-08
Niezapomniana, przygodowa wyprawa do 3 afrykańskich państw: Pustynia Namib, Himba,...