Lokalne, wciąż żywe królestwa Kamerunu, animistyczne plemiona Dupa i Dowayo, Mbororo oraz prawdziwa perełka naszej planety - jeden z największych i najdzikszych rezerwatów Afryki: Dzanga – Sangha.
W rezerwacie udamy się do położonego w sercu dżungli Dzanga Bai - miejsca, które codziennie przyciąga ogromne stada słoni oraz innych zwierząt. Będziemy też tropić wspaniałe goryle nizinne oraz spotkamy się z ludźmi lasu - Pigmejami Baka. Ta wyprawa to zdecydowanie unikatowa podróż do jednego z ostatnich dzikich miejsc na naszej planecie, gdzie naprawdę mało kto przed nami był.


________________________________________________________________________

Dzień 1: Warszawa – Douala

Spotkanie z polskim pilotem na lotnisku Okęcie w Warszawie i wylot do Kamerunu przez jeden z europejskich portów lotniczych. Po przylocie spotkanie z naszym lokalnym przewodnikiem i transfer do hotelu.

Wyżywienie: brak

Nocleg: hotel 3* w Douala



Dzień 2: Douala – Foumban

Po śniadaniu pakujemy bagaże do samochodu i udajemy się na zachód Kamerunu. W drodze do Foumban zatrzymujemy się przy Wodospadzie Ekom Nkam, gdzie kręcono jeden z pierwszych filmów o Tarzanie! Okolica jest przepiękna. Po sesji zdjęciowej jedziemy dalej do Foumban. Na miejsce docieramy późnym popołudniem.

Wyżywienie: śniadanie

Nocleg: lokalny hotel



Dzień 3: Foumban


Dzisiejszy dzień poświęcimy na odkrywanie kultury Bamun. Zwiedzanie zaczynamy od miasta Foumban, które było stolicą Królestwa Bamum. Głównym zabytkiem Foumban jest Pałac Sułtana wybudowany w XIX wieku przez XVI sułtana dynastii – Ibrahima Njoya. W pałacu mieści się fascynujące muzeum z dobytkiem  jednego z ostatnich sułtanów, zawierające min.: suknie sułtana, biżuterię i odzież wojenną. Najbardziej makabryczną częścią wystawy jest trofeum ozdobione ludzkimi szczękami. Po wizycie w pałacu udajemy się na najbardziej kolorowy rynek w Kamerunie. Spacerujemy po części zdominowanej przez rzemieślników i lokalnych artystów.  To tutaj powstają  i stąd są eksportowane ,podziwiane na całym świecie rzeźby z brązu i drewna.
Popołudniem wspinamy się na wygasły wulkan Mbapit na którego dnie znajduje się jezioro.  Czas trekkingu to około 40 minut. Ci z nas, którzy mają jeszcze siłę i ochotę udają się na spacer krawędzia krateru (ok. 1h) Pod wieczór wracamy do hotelu na nocleg. (Jeśli będzie gorąco najpierw udamy się na wulkan Mbapit, a następnie zwiedzimy Foumban).

Wyżywienie: śniadanie

Nocleg: lokalny hotel w Foumban



Dzień 4: Foumban – Jaounde-nocny pociąg do Ngaoundere

Po śniadaniu opuszczamy zachodnią część Kamerunu i jedziemy do stolicy. Po dotarciu do Jaounde jedziemy do supermarketu, by zrobić niezbędne zakupy na czekającą nas nocną podróż pociągiem do Ngaoundere. Nasz pociąg opuszcza stację około godziny 19:00, ale na miejscu powinniśmy być ok. 2 godziny wcześniej. Na dworcu przechodzimy szczegółową kontrolę bagaży i kwaterujemy się w naszych sypialnych przedziałach.

Wyżywienie: śniadanie

Nocleg w pociągu (4-osobowe przedziały sypialne).



Dzień 5: Ngaoundere – Poli

Rano przyjeżdżamy do Ngaoungere. Miasto jest stolicą prowincji Adamawa i odgrywa ważną rolę ekonomiczną w regionie. Duża w tym zasługa linii kolejowej, która łączy północny Kamerun z Czadem. Po krótkiej wizycie w mieście jedziemy do Doliny Benoue. Za oknem przewijają się typowo afrykańskie pejzaże, mijamy liczne wioski i miasteczka. W jednej z wiosek, na lokalnym targu, zatrzymujemy się na obiad. Grillowane mięso, słodkie ziemniaki, banany i ciastka dają nam energię na dalszą drogę. Gdy docieramy do Poli jest już późne popołudnie. Idziemy na kolację do jednej z lokalnych restauracji.

Nocleg: lokalny,niewielki hotel

Wyżywienie: śniadanie



Dzień 6: Poli (plemiona Mbororo oraz Dowayo)


Po śniadaniu idziemy z wizytą do plemienia Mbororo. To jedno z nielicznych już plemion na świecie, kultywujące prastare tradycje i obyczaje. Co roku w listopadzie, głównie na terenie Nigru, ale również na północnych sawannach Kamerunu, odbywa się ceremonia Gerewol. Jest  to rodzaj konkursu związanego z inicjacją młodych chłopców i uzyskaniem przez nich statusu dorosłego mężczyzny. Kandydaci tańczą ramię w ramię, a delegacja młodych dziewcząt, wytypowanych przez Starszyznę, wybiera najpiękniejszego mężczyznę. Pretendenci do tego zaszczytu, wyrazem twarzy oraz śpiewem próbują przyciągnąć uwagę dziewcząt. Musimy pamiętać, że zobaczenie samej ceremonii oraz nasz udział w niej nie są gwarantowane. Po wizycie u Mbororo jedziemy do Kongle, które jest centrum kulturowym plemienia Dowayo. Dowayo to Animiści. Ich niezwykle ciekawe tradycje i obyczaje opisał w książce „Niewinny Antropolog” Nigel Berley.

Nocleg: namiot w wiosce Dowayo lub Mbororo

Wyżywienie: śniadanie, lunch, kolacja



Dzień 7: Góry Vokre (plemię Dupa)

Opuszczamy Poli i wyruszamy w kierunku Vokre Mountain. Po dotarciu do strumienia Seksekba wysiadamy z  samochodu i udajemy się w 3-godzinny trekking do wioski plemienia Dupa. Bez wątpienia jest to jedna z większych atrakcji naszej wyprawy. Aby dotrzeć do tradycyjnej, górskiej wioski pokonujemy liczne poletka uprawne oraz strumienie. Po dotarciu do wioski i po zakończeniu powitalnej etykiety i uzyskaniu gościny, mamy czas na poznanie kultury i tradycji tego plemienia. Rozbijamy namioty i jemy obiad. Resztę dnia spędzamy pośród członków plemienia, doświadczając ich niezwykłego ciepła i gościnności

Wyżywienie: śniadanie, lunch i kolacja

Nocleg: namiot w wiosce plemienia Dupa




Dzień 8: Wioska plemienia Dupa – Poli – Ngaoundere

Dzisiejszego poranka schodzimy z gór i idziemy do Poli, gdzie czeka na nas samochód. Pakujemy bagaże i wracamy do Ngaoundere. Droga zajmuje nam około 5 godzin. Po dotarciu na miejsce kwaterujemy się w lokalnym hotelu i bierzemy długo wyczekiwany, ciepły prysznic!

Wyżywienie: śniadanie

Nocleg: lokalny hotel



Dzień 9: Ngaoundere - Jaounde


Po śniadaniu jedziemy około 10 kilometrów za Ngaoundere nad niewielkie, ale przepięknie położone jezioro Tisan. Następnie wracamy do miasta, by spotkać tradycyjnego wodza-Lamido (jeśli akurat będzie w mieście i zechce przyjąć nas na audiencję). Lamido posiada duży pałac oraz meczet. Lokalne królestwa w Kamerunie są wciąż bardzo poważnie przez ludzi i rząd traktowane. Nie powinno nas więc dziwić, jak wielki szacunek i honor będą oddwać Lamido mieszkańcy Ngaoundere i okolic. Późnym popołudniem jedziemy na dworzec kolejowy. Czeka nas kolejna noc w pociągu.

Wyżywienie: śniadanie

Nocleg w pociągu 

Dzień 10: Jaounde – Bertoua

Dzisiaj, po przyjeździe do stolicy, zaczynamy naszą podróż na wschód kraju, w kierunku RCA. Drogi w tej części Kamerunu (może jeszcze nie doświadczymy tego dzisiejszego dnia) są w bardzo złym stanie. Dlatego zamieniamy nasz środek lokomocji na samochody terenowe. Mamy do przejechania ponad 300 kilometrów. Zajmie nam to około 6 godzin. Do tego czasu doliczyć musimy przystanki i czas na obiad. Do Bertoua dojeżdżamy więc późnym popołudniem.

Wyżywienie: śniadanie

Nocleg: lokalny hotel



Dzień 11: Bertoua – Yokadouma

Jemy wczesne śniadanie po czym udajemy się na “dziki” wschód Kamerunu! Po drodze mijamy pokolonialne miasteczka i wioski Bantu. Dzisiaj spora część trasy, którą pokonujemy w około 7 godzin, wiedzie już przez las tropikalny.

Wyżywienie: śniadanie

Nocleg: lokalny hotel



Dzień 12: Yokadouma – Libongo - Rezerwat Dzanga-Sangha (RCA)

Dzisiaj pokonujemy około 250 km po bardzo złych drogach. Po około 150 kilometrach kończą się wioski i rozpoczyna prawdziwa, afrykańska dżungla zamieszkała tylko przez Pigmejów oraz zwierzęta. Po dotarciu do Libongo wsiadamy do łodzi i przekraczamy granicę Republiki Środkowoafrykańskiej. Późnym popołudniem docieramy do lodgy, która będzie naszą bazą wypadową do lasu.

Wyżywienie: śniadanie

Nocleg: lodge



Dzień 13 i 14: Rezerwat Dzanga – Sangha


Rezerwat Dzanga-Sangha jest niewątpliwie jedną z najlepiej chronionych tajemnic Afryki. Ten ogromny, dziewiczy las tropikalny jest domem dla ponad 4000 słoni leśnych, bawołów, licznych gatunków małp, antylop, lampartów i ogromnej iliści gatunków ptaków. Rezerwat jest najlepszym miejscem w Afryce do obserwacji goryli nizinnych. Podczas dwóch dni spędzonych na terenie parku wyruszymy na poszukiwanie goryli nizinnych, pójdziemy na platformę do Dzanga Bai (uwielbiane i bogate w minerały miejsce w którym znajduje się zawsze od 30 do nawet 100 słoni) oraz spędzimy trochę czasu w towarzystwie Pigmejów Baka, którzy podzielą się z nami wiedzą na temat życia w lesie.

Wyżywienie: śniadania

Nocleg: lodge



Dzień 15 i 16: Rezerwat Dzanga – Sangha – Yokadouma – Bertoua

Dwa dni spędzimy w drodze powrotnej do centralnej części Kamerunu. Niestety droga jest tylko jedna, więc pokonujemy ją w identyczny sposób, jak kilka dni wcześniej. Najpierw jedziemy do Yokadouma, a następnie do Bertoua.

Wyżywienie: śniadania

Nocleg: lokalne hotele



Dzień 17: Bertoua – Mefue - Yaounde

Po śniadaniu kontynuujemy naszą podróż do Jaounde. Po drodze do stolicy wjedziemy do parku Mefue, ktorym zarządza pozarządowa organizacja Ape Action Africa. Ma ona na celu ratowanie i rehabilitację małp zamieszkujących Kamerun. W parku znajduje się około 320 naczelnych  w tym 110 szympansów, 21 goryli oraz mandryle. Wieczorem jesteśmy w Jaounde.

Wyżywienie: śniadanie

Nocleg: hotel w Jaounde lub polska misja



Dzień 18: Yaounde – Edea – Pongo Songo – Mouanko

Rano opuszczamy Yaounde i przez Edea jedziemy do Sanktuarium Szympansów Pongo Songo, gdzie z bardzo bliska będziemy mogli przyjrzeć się żyjącym tu szympansom. Przewodnik i opiekun szympansów opowie nam o projekcie, który ma na celu przywrócenie osieroconych naczelnych do życia w ich naturalnym środowisku. Po wizycie w głośnym sierocińcu wsiadamy na łódkę i rzeką Sanaga płyniemy do Mouanko.

Wyżywienie: śniadanie

Nocleg: lokalny hotel w Mouanko



Dzień 19: Mouanko – Douala – wylot

Jemy śniadanie i jedziemy do głównego portu w Kamerunie – Douala. Przed wylotem do Polski będziemy mieli jeszcze czas na ostatnie zakupy. Na dzienny pobyt w Douala będziemy mieli do dyspozycji pokój w hotelu. Po pożegnalnej kolacji transfer na lotnisko i wylot do Polski.



Dzień 20: Warszawa

Przylot do Polski

________________________________________________________________________

TERMIN WYJAZDU:

20.11 - 09.12.2017 - 4 OSTATNIE MIEJSCA /

Poza podanym powyżej terminem istnieje możliwość zorganizowania wyjazdów indywidualnych
dla zamkniętych grup od 2 osób - .

________________________________________________________________________

STATUS WYPRAWY: szukamy chętnych 
________________________________________________________________________

CENA: 3170 EUR/osobę
minimalna liczba uczestników przy której wyjazd jest realizowany to 8 osób
________________________________________________________________________ 

Cena zawiera:

  • uczestnictwo w programie imprezy
  • opiekę polskiego pilota MK Adventure w trakcie całej wyprawy
  • pośrednictwo wizowe w Ambasadzie Kamerunu w Berlinie oraz w Ambasadzie Rep.Środkowej Afryki
  • bilety wstępu do wszystkich zwiedzanych parków narodowych i rezerwatów
  • transport podczas całej wyprawy (niewielki busik, samochód 4X4, taxi,pociąg, łódź)
  • bilety kolejowe (miejsca sypialne)
  • zakwaterowanie w namiotach, hotelach oraz na misjach
  • wyżywienie: według programu
  • bilet wstępu do Wodospadów Ekom Nkam
  • bilet wstępu do Muzeum w Foumban
  • program wRezerwacie Dzanga-Sangha (goryle, Pigmeje, Dzanga Bai)
  • bilet wstępu do Sakntuarium Szympansów

  • woda mineralna podczas 3 dni trekkingu w Poli
  • serwis lokalnych przewodników i tragarzy
  • opiekę anglojęzycznego przewodnika / kierowcy
  • ubezpieczenie KL, NNW i BP


Cena nie zawiera:

  • biletu lotniczego Warszawa- Douala - Warszawa (ok.3200 PLN)
  • posiłków i napoi które nie zostały wyszczególnione w programie
  • wizy do Kamerunu (120 EUR) oraz Rep.Środkowej Afryki (60 EUR)
  • namiotów i śpiworów (należy zabrać ze sobą)
  • narodowego podatku lotniczego: 15 EUR (ostatnio został zniesiony, ale należy być przygotowanym na ewentualne zmiany)
  • dodatkowego nieobowiązkowego ubezpieczenia (od chorób przewlekłych, rezygnacji z wyprawy)
  • wydatków osobistych
  • zwyczajowych napiwków dla tragarzy ilokalnych przewodników