Lokalizacja
Żaden inny kraj na świecie nie oferuje turystom takiej różnorodności form oraz możliwości spędzania wolnego czasu jak Kenia. Nie bez przyczyny też Kenia uważana jest za jedno z najlepszych na świecie miejsc na odbycie safari. Praktycznie na terenie całego kraju występuje ogromna różnorodność żyjących na swobodzie zwierząt. Warto wspomnieć, że wiele z nich jest gatunkami endemicznymi, niespotykanymi w żadnym innym miejscu na świecie. Słonie, lwy, czarne i białe nosorożce, żyrafy, zebry, gepardy, antylopy, hipopotamy, hieny, bawoły czy szakale – to tutaj bardzo popularne i licznie występujące zwierzęta ... i to nie tylko w parkach narodowych czy rezerwatach ale także poza nimi.

Atrakcyjność Kenii dodatkowo podnosi fakt, że jest kraj niezmiernie zróżnicowany krajobrazowo i klimatycznie. I tak znajdziemy tutaj ogromne, gorące i suche pustynie, półpustynie, malownicze i dzikie jeziora, wysokie góry, wilgotne i gorące lasy równikowe oraz niezmierzone równiny porośnięte sawanną z milionami dzikich zwierząt. Takie zróżnicowanie powoduje, że czasami jadąc tylko kilkaset kilometrów, odnosi się wrażenie podróży przez kilka całkowicie różnych krajów.

Kenia to oczywiście nie tylko dzikie zwierzęta i przepiękne dzikie krajobrazy. W trakcie safari w Kenii warto zobaczyć także liczne wioski barwnych i wojowniczych plemion, od wieków zamieszkujących te tereny. Najbardziej znane to oczywiście plemiona dumnych Masajów i Samburu ale udając się na północ kraju, możemy spotkać plemiona nadal żyjące w taki sam sposób, jak ich przodkowie wieki temu. Tutaj dalej żywe są tradycyjne wierzenia, obrzędy i tańce a ludzie po poradę chodzą do wioskowego szamana. Dla naszych turystów przebywanie w takich miejscach oraz wspólnie spędzenie czasu z tymi ludźmi jest zawsze niesamowitym przeżyciem, czymś w rodzaju podróży w czasie, gdzie cała wiedza współczesnego świata i wszystkie zdobycze techniki nic nie znaczą.

Oprócz niezapomnianego i podnoszącego poziom adrenaliny safari, Kenia oferuje również wszystko to, co niezbędne do wypoczynku i relaksu. Baśniowe plaże, biały piasek, palmy, ciepły ocean oraz liczne tropikalne wyspy pełne egzotycznych przypraw, to krajobraz okolic Mombasy. Wiele z naszych wypraw i ekspedycji kończą się właśnie nad Oceanem Indyjskim, gwarantując wypoczynek w naprawdę najlepszym wydaniu. Do dyspozycji naszych turystów jest szeroka gama hoteli, dostosowanych do indywidualnych wymagań i możliwości finansowych. Wybierać można placówki kameralne lub duże resorty. W ofercie są hotele oferujące niedrogie pobyty poprzez te klasy średniej do najbardziej luksusowych.

Klimat
W Kenii występuje wiele różnych stref klimatycznych oraz dwie pory deszczowe przypadające na miesiące kwiecień - maj oraz od końca października do grudnia, przy czym najwięcej opadów notuje się w kwietniu. Planując safari w Kenii, to z wyjątkiem północnej Kenii, zaleca się omijać miesiące kwiecień i maj, ze względu to fakt, iż niektóre drogi w parkach i rezerwatach mogą być w tym okresie całkowicie nieprzejezdne. Pozostałe miesiące to pora sucha. Warto pamiętać, że w trakcie pory deszczowej, deszcz nie pada w Kenii non stop. Po godzinie intensywnego deszczu może wyjść słońce i będzie bardzo ładna pogoda. Dodatkowo jadąc w trakcie pory deszczowej lub na jej końcu, w rezerwatach jest bardzo zielono a zwierzęta są bardziej aktywne niż w trakcie pory suchej.

Najwyższe temperatury występują oczywiście na wybrzeżu, gdzie panuje klimat gorący. Średnia dzienna temperatura wynosi 27 – 31 stopni Celsjusza osiągając swoje maksimum w polskich miesiącach zimowych. Bardzo gorąco jest również na północy Kenii, gdzie w ciągu całego roku jest ponad 30 stopni Celsjusza a klimat jest suchy i pustynny. W centrum kraju przez cały rok panuje mniej więcej stała temperatura, oscylująca w granicach komfortowych 24 stopni Celsjusza oraz umiarkowana wilgotność powietrza. Taki klimat jest idealny dla zamieszkujących te tereny zwierząt ale także dla wszystkich uczestników safari, sprawiając że wyprawy nie są bardzo męczące.

Kenia jest położona na równiku, w konsekwencji czego przez cały rok dzień rozpoczyna się o godzinie 6:00 rano a kończy o 18:00. Interesującym jest fakt, że nie istnieje praktycznie coś takiego jak zmierzch. Jasny, słoneczny dzień w ciągu pięciu minut przechodzi w ciemną noc. Dlatego idąc na kolację przed 18:00 zawsze należy zabrać ze sobą latarkę.

Zdrowie
Aktualnie, dla osób udających się do Kenii nie są wymagane żadne obowiązkowe szczepienia ochronne. Zalecane jest natomiast szczepienie przeciwko żółtej febrze, żółtaczce typu A i B oraz durowi brzusznemu.

Uwaga: osoby które przybywają do Kenii z państw gdzie występuje żółta febra (yellow fever) obowiązane są okazać na granicy Żółtą Książeczkę, poświadczającą ważne szczepienie na tą chorobę. Szczepionka na żółtą febrę ważna jest przez 10 lat od momentu zaszczepienia.

Kenia nie jest krajem wysokiego zagrożenia malarią, natomiast wszystkim naszym turystom zalecamy stosowanie profilaktyki antymalarycznej. W szczególności jeżeli trasa safari prowadzi częściowo przez tereny podmokłe, w okolicach jezior oraz lasów deszczowych. W Polsce dostępne są dwa rodzaje tabletek na malarię: Malarone oraz Lariam. W Nairobi, w aptekach, można bez problemu dostać zamienniki Lariamu za symboliczne kilkanaście złotych (np. Metakelfin importowany ze Szwajcarii). Są to leki najnowszej generacji - serdecznie polecamy dla chcących oszczędzić kilkaset złotych. Dodatkowo należy pamiętać, że w Polsce obydwa wyżej wymienione leki są wydawane wyłącznie na receptę. Wizytę u lekarza należy zaplanować z dużym wyprzedzeniem gdyż sprowadzenie leków przez aptekę może zająć nawet do miesiąca czasu.

Stosowanie środków odstraszających komary i moskity (najlepiej mających w składzie DEET) oraz ubieranie wieczorami odzieży chroniącej przed ukąszeniami, zawsze jest dodatkowym i często w zupełności wystarczającym zabezpieczeniem przed malarią. W Polsce z powodzeniem można zakupić w aptekach bardzo dobry preparat o nazwie Mugga lub w sieci (np. Allegro, e-bay) niesamowicie skuteczny angielski preparat Repel, używany w tropikach przez armię brytyjską.

W większych miastach, takich jak Nairobi czy Mombasa, wodę z kranu można z powodzeniem używać do mycia zębów, natomiast do picia zaleca się wyłącznie wodę butelkowaną, uzdatnioną chemicznie lub przegotowaną przez min. 5 minut. Jadąc na safari zawsze zaopatrujemy się w duże ilości wody butelkowanej, kupując ją w hipermarketach w Nairobi czy Mombasie.

W dużych miastach, takich jak Nairobi czy Mombasa, dostępna jest wysoko wykwalifikowana kadra lekarzy, chirurgów i stomatologów. Wyposażenie prywatnych klinik i szpitali jest na wysokim poziomie europejskim. W trakcie safari możemy także liczyć na pomoc Latających Lekarzy, tzw. Flying Doctors. Specjalizują się oni w udzielaniu pomocy drogą lotniczą oraz ewakuacji i transporcie do szpitala z każdego miejsca w Kenii i Tanzanii. Dlatego udając się do Kenii warto rozważyć wykupienie dodatkowego ubezpieczenia Flying Doctors. W razie wypadku w odległych zakątkach kraju, pomoc lotnicza jest wtedy całkowicie bezpłatna. Telefon alarmowy w Kenii dostępny jest pod bezpłatnym numerem 911.

Ubranie
Podczas safari w parkach i rezerwatach jest więcej niż pewne, że będziemy zakurzeni i brudni. Dlatego zawsze powinno się wziąć ze sobą przynajmniej jeden komplet ubrań na zmianę. Ubrania powinny być przewiewne, praktyczne oraz zapewniające ochronę przed słońcem. Na pewno plusem będzie, jeżeli uszyte będą z tkanin oddychających. W większości sklepów z odzieżą turystyczną bez problemu można zakupić odpowiednie ubranie. Coraz częściej oferowane są także ubrania zawierające filtr UV oraz specjalną siateczkę przeciwko ukąszeniom moskitów. Wybierając kolory najlepiej wybierać te stonowane, unikając bardzo krzykliwych. Dobre kolory na safari to: pustynny, khaki, szary. Te niewskazane to: biały, czerwony, pomarańczowy i czarny.

Zalecamy dodatkowo wziąć ze sobą coś cieplejszego, wieczory i noce w Kenii bywają dość chłodne. Sprawdzi się zwykły, lekki polar. W zależności od pory i kierunku wyjazdu, przyda się także kurtka chroniąca przed wiatrem i deszczem, długie spodnie oraz koszula lub bluza z długim rękawem. Podczas safari na pewno bardzo przydatne będą okulary przeciwsłoneczne oraz nakrycie głowy.

Nie ma specjalnych zaleceń odnośnie obuwia na safari. Każde wygodne i przewiewne obuwie znakomicie się sprawdzi. Jeżeli wyprawa zawiera w sobie trekking, warto zabrać ze sobą oddychające buty trekkingowe.

Dla osób wybierających się po safari do lepszych hoteli w Mombasie oraz tych, którzy chcieliby udać się do znanych i dobrych restauracji, zalecamy zabranie ze sobą „czegoś ładniejszego” na kolacje. Kenijczycy w takich miejscach zwracają dużą uwagę na strój ubierany do kolacji. Krótkie spodenki i klapki mogą czasami powodować problemy z wpuszczeniem Państwa na wieczorny posiłek. Oczywiście zawsze wcześniej można się upewnić czy w danym lokalu jest akurat taki wymóg.

Przepisy wizowe
Turyści udający się do Kenii muszą posiadać paszport ważny minimum 6 miesięcy od daty przylotu oraz wizę. Jest ona dostępna na międzynarodowych lotniskach w Kenii oraz na lądowych przejściach granicznych.Wiza ważna jest przez 3 miesiące i kosztuje odpowiednio: jednokrotnego wjazdu 50 USD, wielokrotnego wjazdu 100 USD. Wizę wielokrotnego wjazdu są obowiązani zakupić turyści, którzy będą opuszczać Kenię a następnie do niej powracać (np. jadąc na safari do Tanzanii).

Bezpieczeństwo
Kenia to jeden z najbezpieczniejszych krajów Afryki. Oczywiście należy pamiętać o tym, by nocami nie włóczyć się samotnie po Nairobi, czy też innych dużych miastach. Tak jak na każdym wyjeździe, powinno się zwracać szczególną uwagę na pieniądze, paszport i inne wartościowe rzeczy, trzymając je zawsze w bezpiecznym miejscu. Nie należy zostawiać żadnych rzeczy w pozostawianym samotnie samochodzie!
Podczas safari bezwzględnie zabronione jest wychodzenie z samochodu czy karmienie zwierząt. Może to doprowadzić do bardzo niebezpiecznej i przykrej w skutkach sytuacji. Wyjście z pojazdu na safari możliwe jest tylko po uzyskaniu zgody przewodnika. Przestrzegamy przed karmieniem małp, nawet tych, które wyglądają bardzo słodko... Małpy potrafią zabrać jedzenie, wyrwać plecak, czy nawet ugryźć... W miejscach gdzie są małpy, zawsze wszystkie rzeczy pozostawiajmy pod czyjąś opieką.

Pieniądze
Kenijska waluta to szyling kenijski (KES). 1 USD = ok. 80 KES.
Do Kenii najlepiej zabrać ze sobą dolary amerykańskie. Płaci się nimi za wizę na lotnisku, czy też w niektórych sklepach z pamiątkami. Bardzo ważne żeby dolary były jak najnowsze (a datą emisji po 2004 r.) i nie zniszczone. W Kenii praktycznie nie ma możliwości wymiany starych dolarów - to te zawierających małe głowy prezydentów. Będąc na miejscu nie zaleca się wymiany pieniędzy na lotnisku, ze względu na wyjątkowo niekorzystny przelicznik. Walutę wymienić można w punktach wymiany (kantorach), bankach oraz na lotnisku.

W większości sklepów, na stacjach benzynowych i restauracjach także płaci się w gotówce. Kartą można natomiast zapłacić bez problemu w sieciach supermarketów (np. Nakumat), centrach handlowych oraz na lotnisku. W większych miastach znajduje się wiele bankomatów, w których bez problemu wypłacimy pieniądze. Polskie karty VISA oraz VISA ELEKTRON są honorowane, nie ma z nimi również najmniejszych problemów przy podejmowaniu waluty z bankomatów.

Banki pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 9:00 – 15:00 oraz 9:00 – 11:00 w każdą pierwszą i ostatnią sobotę miesiąca. Przy czym w miejscowościach nadmorskich należy pamiętać, że banki otwierane i zamykane są pół godziny wcześniej.

W większości banków, hoteli i biur można realizować czeki podróżne, przy czym nie jest to zbyt popularna forma płatności i czasami może być z tym problem.

Ludzie
Kenijczycy są bardzo pozytywnie i przyjaźnie nastawieni do turystów. Często zagadują i pozdrawiają. Nie raz usłyszymy zatem „Jambo” oznaczające „Cześć” czy „Hakuna Matata”- „nie ma problemu”. Pamietajmy rownież, że jadąc do Afryki wschodniej musimy uzbroić się w cierpliwość. Nikt nie jest tutaj punktualny i nigdy nikomu nigdzie się nie spieszy. 5 minut nie musi oznaczać naszych 5 minut, ale na przykład 30 lub 40... Nie chcąc się denerwować podczas wakacji proponujemy przejść na czas i luz Tubylców :-).
Kilka słów odnośnie zabierania ze sobą w podróż i rozdawania dzieciom słodyczy lub co gorsza pieniędzy. Wielka prośba żeby tego nie robić. W ten sposób nikomu nie pomagamy a tylko pogarszamy sytuację. Dzieci przestają chodzić do szkoły, wolą spędzać czas na ulicy, czerpiąc z tego korzyści. Dodatkowo wielu dorosłych widząc potencjalne możliwości, wykorzystuje dzieci do zarabiania pieniędzy w taki właśnie sposób. Mamy naprawdę sporą grupę przyjaciół w Afryce i wszystkich niezmiernie to denerwuje i martwi. Dlatego jeżeli chcemy pomóc, pomagajmy w taki sposób, żeby pieniądze, zeszyty, długopisy, książki czy słodycze trafiały do tych, którzy tej pomocy naprawdę potrzebują. Odpowiednie organizacje prywatne, państwowe czy kościelne na całym świecie zadbają o to, żeby Państwa dary trafiły tam gdzie trzeba.

Fotografowanie
Kenia to prawdziwy raj dla fotografów oraz filmowców. Większość zdjęć dzikiej przyrody, kolorowych plemion czy przepięknych krajobrazów, które podziwiamy w magazynach, pochodzi właśnie z Kenii. Tutejsze plenery często też były tłem do wielu produkcji filmowych. Zdjęcia zrobione w trakcie safari czy podczas wizyt w wioskach Masajów, Samburu czy Turkana zawsze bardzo chętnie i z zaciekawieniem są oglądane przez wszystkich znajomych, jak i przez nas samych.

Oprócz niezaprzeczalnych walorów krajobrazowych, wielobarwnych plemion oraz ogromnych ilości dzikich zwierząt żyjących na wolności, Kenia stwarza idealne warunki dla fotografujących. Światło w ciągu dnia jest bardzo dobre praktycznie przez cały rok, co powoduje że nawet niedrogim aparatem można fotografować bez obawy o prawidłowe naświetlenie i uzyskać bardzo dobre wyniki.

Fotografując ludzi raczej nie spotkamy się z odmową bądź żądaniem zapłaty za zdjęcie. Oczywiście kultura i dobre wychowanie zawsze nakazuje zapytać o zgodę. W odwiedzanych na wyprawach wioskach możemy fotografować bez żadnych ograniczeń i bez pytania o zgodę. Jadąc na północ Kenii spotkamy natomiast plemiona, które wierzą, że fotografując zabieramy im duszę. Tutaj należy zawsze pytać o zgodę na zrobienie zdjęcia i zdecydowanie odradzamy fotografowanie z ukrycia lub wbrew czyjejś woli.

Utarło się, że jadąc na safari niezbędny jest drogi teleobiektyw, bez którego nie da się zrobić dobrych zdjęć dzikich zwierząt. Oczywiście jest w tym spora doza prawdy, natomiast faktem jest, że jeżdżąc na safari podjeżdżamy bardzo blisko zwierząt. Czasami jest to tylko kilka metrów. Dlatego bardziej prawdziwe jest stwierdzenie, że długi teleobiektyw pomaga w robieniu zdjęć na safari, natomiast jego brak wcale nie musi oznaczać, że nie będziemy mieli bardzo udanych zdjęć. Ze sprzętu warto zatem zabrać ze sobą obiektyw standardowy (np. 24-70mm) oraz opcjonalnie obiektyw z dłuższą ogniskową (np. 100–400mm). Bardzo przyda się monopod ułatwiający robienie nieporuszonych zdjęć z samochodu, filtr UV oraz filtr polaryzacyjny. Opcjonalnie możemy zabrać statyw oraz filtry połówkowe szare. Robiąc zdjęcia lustrzanką cyfrową na safari, pamiętajmy też o tym, że zmiana obiektywów w trakcie jazdy, może powodować, że będziemy mieli bardzo mocno zakurzoną matrycę aparatu.