Lokalizacja

Barwna, przekrojowa i niezwykle ciekawa wyprawa, w trakcie której przemierzymy tysiące kilometrów przez góry, pustynie, wybrzeża Oceanu i bezkresne sawanny Namibii. Miasteczka i wioski, barwni i ciekawi mieszkańcy, egzotyczne plemiona oraz dzikie zwierzęta. Nie sposób opisać w kilku zdaniach piękna i egzotyki tych miejsc, ich oddalenia od cywilizacji czy problemów codziennych współczesnego świata. To trzeba zobaczyć i przeżyć! Zapraszamy zatem na spotkanie ze wspaniałą przygodą w naprawdę przepięknym i niesamowitym zakątku Afryki Południowej.

Cena przelotu w tym terminie jest uzależniona od bieżącej oferty przewoźników lotniczych. Nie latamy czarterami!!!
________________________________________________________________________

Dzień 1: Warszawa – Johannesburg
Przelot do stolicy Namibii z przesiadką tranzytową w jednym z europejskich portów lotniczych oraz w Johannesburgu w RPA.

Dzień 2: Johannesburg – Windhoek
Przylot do Namibii. Po odebraniu bagaży z lotniska jedziemy do Windhoek, gdzie zapoznajemy się z samochodem, sprzętem i omawiamy trasę wyprawy.
Nocleg w hotelu klasy turystycznej w Windhoek.
Wyżywienie: kolacja

Dzień 3: Windhoek – Namib Naukluft

Rano opuszczamy Windhoek i wyruszamy w drogę do Sesriem . Podróż odbywać się będzie drogą szutrową. Już w pierwszym dniu wyprawy zobaczymy, dlaczego Namibia nazywana jest krajem kontrastów. Zostawimy nowoczesne miasto, jakim jest Windhoek dla zapierających dech widoków jakie spotkamy po drodze. Ten nieskażony cywilizacją krajobraz to niesamowita przestrzeń aż po horyzont. Niski drzewostan na sawannie i brak drzew na pustyni pozwala nam podziwiać krajobraz, którego nie zobaczymy nigdzie indziej.
Nocleg w Namib Dune Star Lodge.
Wyżywienie: śniadanie, obiad i kolacja

Dzień 4: Namib Naukluft – Sesriem – Sossusvlei - Sesriem
Dzisiejszego dnia wstajemy dość wcześnie, by  nacieszyć się pięknymi widokami z lodgy i wyjeżdżamy w drogę do Sesriem. Po drodze zatrzymamy się przy niewielkim, ale bardzo uroczym kanionie Sesriem. Popołudniem docieramy na nasz pierwszy podczas tej wyprawy kemping.  Kempingi w Namibii są świetnie wyposażone. Każde miejsce kempingowe ma do dyspozycji swojego grilla i prąd. Na każdym kempingu znajdują się czyste toalety oraz prysznice z gorącą wodą. Po zapoznaniu się z naszym miejscem noclegowym jedziemy do Sossusvlei, by zdążyć na zachód słońca na jednych z największych wydm na świecie.  W drodze powrotnej zaliczamy szczyt Wydmy 45, która przez niektórych uważana jest za najwyższą wydmę świata. Zdjęcia rodem z National Geographic gwarantowane;-)!
Wyżywienie: śniadanie, obiad i kolacja

Dzień 5: Sesriem – Walvis Bay – Swakopmund

Wyruszamy w drogę do Walvis Bay i Swakopmund. Przemierzamy pustynię Namib drogami szutrowymi.   Podczas podróży spotykamy zwierzęta zamieszkujące tą okolicę , tj.: dzikie strusie, zebry, oryksy oraz żyrafy. Zatrzymujemy się także w kilku punktach widokowych: Gaub Pass, Kuiseb Pass oraz Dune Seven. Po drodze przekraczamy Zwrotnik Koziorożca!
Nocleg w hotelu w Swakopmund.
Wyżywienie: śniadanie i lekki obiad

Dzień 6: Swakopmund – Wybrzeże Szkieletów – Spitzkoppe (Damaraland)
Poranek rozpoczynamy od spaceru po Swakopmund. Będzie czas na zakup pamiątek. Następnie wyruszamy wzdłuż wybrzeża Atlantyku, tzw. drogą solną. Pierwszy przystanek mamy tuż przed Henties Bay. Zobaczymy wrak statku, który osiadł tam całkiem niedawno. Kolejny przystanek to Cape Cross i sławna kolonia fok. Cape Cross jest znany z dwóch rzeczy. Z kolonii fok, na której zobaczymy dwustutysięczne stado oraz krzyży postawionych przez portugalskiego odkrywcę Diago Cao  w 1486. Jesteśmy na Wybrzeżu Szkieletów. Tutejszy klimat nie ma nic wspólnego z klimatem, który znamy z innych pustyń. Zimny prąd Bengalski, płynący znad Antarktydy wraz z bryzą wiejąca od chłodnego Atlantyku, powodują tworzenie się gęstej mgły, która niczym zawiesina ciężkich chmur wisi nad wybrzeżem Namibii. Owa mgła jest jedynym źródłem wilgoci dla wielu przedstawicieli świata zwierzęcego. Wybrzeże Szkieletów znane jest głównie z wraków statków i historii o żeglarzach wędrujących setki kilometrów w głąb lądu w poszukiwaniu żywności. Jak już się nacieszymy wrakami i dramatycznym klimatem tego miejsca to zostawiamy chłodne wybrzeże i wyruszamy w głąb lądu. Kolejny nocleg zaplanowaliśmy w Spitzkoppe, nazywanym Matternhornem Afryki (wyglądem przypomina trochę najpiękniejszy szczyt Alp). Mimo, że wznoszący się na wysokość 1800 m n.p.m. Spitzkoppe nie jest najwyższą górą Namibii, to ze względu na zdumiewające kontury jest najbardziej znaną górą kraju. Położona w środku niekończącej się równiny, niczym wyspa, jest widoczna z bardzo daleka. Za dodatkową opłatą będzie możliwość odbycia wycieczki w celu zobaczenia malowideł naskalnych Buszmenów.
Nocleg na kempingu w Spitzkoppe.
Wyżywienie: śniadanie, obiad i kolacja

Dzień 7: Spiztkoppe – Uis – Rezerwat Palmwag
Wyruszamy do Damaraland. Mijamy miejscowość Uis, niewielkie miasteczko założone przez górników z pobliskiej kopalni rudy żelaza. Kopalnia została zamknięta w 1990 roku i od tamtej pory miasteczko zmienia się powoli w miasto duchów. W roku 2010 zostały mu odebrane prawa miejskie. Po drodze mijamy małe wioski ludu Herero. Zatrzymujemy się w jednej z nich aby zakupić trochę lokalnych wyrobów. Będąc w tym miejscu odwiedzimy także skansen ludu Damara.  Palmwag to malowniczy rezerwat dzikich zwierząt, który nie jest ogrodzony. Żyją tu żyrafy, słonie, nosorożce oraz lwy. Przy odrobinie szczęścia może uda nam się spotkać tą „pustynną czwórkę”.
Nocleg na kempingu Palmwag.
Wyżywienie: śniadanie, obiad i kolacja

Dzień 8: Palmwag – Opuwo (Kaokoland)
Dzisiaj czeka nas długa podróż. Zwijamy nasze obozowisko i jedziemy do Opuwo. Po drodze mijamy malownicze wioski ludzi HERERO. Codzienny strój kobiet z tego plemienia to wiktoriańskie suknie i chusty na głowach zaplecione tak, aby tworzyły krowie rogi – symbol Herero. Wyglądają przepięknie! Jeśli do Opuwo dotrzemy o „przyzwoitej” porze to udamy się jeszcze do wioski Himba. W związku z tym, że pokonaliśmy dzisiaj naprawdę długą drogę to nocleg spędzimy w ładnej lodgy w Opuwo.
Wyżywienie: śniadanie, obiad i kolacja

Dzień 9: Opuwo – Wodospady Epupa
Po śniadaniu idziemy do wioski plemienia Himba (jeśli nie udało nam się jej odwiedzić wczoraj). Następnie opuszczamy Opuwo i udajemy nad Wodospady Epupa. Po drodze mijać będziemy wiele wiosek plemienia Himba. Himba, którzy zamieszkują okolicę Wodospadów Epupa różnią się od tych z okolic Opuwo, więc na pewno złożymy wizytę w jednej z napotkanych wiosek. Do Wodospadów Epupa dociera niewielu turystów. Położone są one poza głównym, turystycznym szlakiem. Okolica jest przepiękna, wokół rosną baobaby, płynie rzeka Kunene (uwaga na krokodyle) i wokół jest mnóstwo wiosek Himba.
Nocleg w Epupa Falls Campsite.
Wyżywienie: śniadanie, obiad i kolacja

Dzień 10: Wodospady Epupa – Park Narodowy Etosha
Rano opuszczamy wodospady i udajemy się w drogę do Parku Narodowego Etosha. Noclegi w Etoshy mamy na kempingach. Uważamy, że jest to ciekawsza opcja spania w krainie zwierząt. Na kontakt z dziką przyrodą nie będziemy narzekać. W nocy odwiedzać nas będą szakale oraz inne fascynujące zwierzęta, a odgłosy afrykańskiego buszu nie pozwolą nam szybko zasnąć...Dzisiejszą noc spędzimy w zachodniej lub w północnej, mało uczęszczanej przez turystów części parku .
Nocleg na kempingu.
Wyżywienie: śniadanie, obiad i kolacja

Dzień 11 i 12: Park Narodowy Etosha
Przed nami dwa dni w Parku Narodowym Etosha. Spędzimy je na fascynującym safari, w trakcie którego będziemy tropili i podziwiali dzikie zwierzęta. Czas wolny pomiędzy safari będziemy spędzać relaksując się w basenie.
Noclegi na kempingu w namiotach.
Wyżywienie: śniadanie, obiad i kolacja

Dzień 13: Park Narodowy Etosha – Otjitotongwe
To nasz ostatni poranek w Etoshy. W drodze do bramy wyjazdowej odbędziemy jeszcze krótkie safari. Dzisiaj musimy pilnować czasu tak, by na godzinę 15:00 dojechać do Farmy Gepardów. Będziemy mieli możliwość bliskiego kontaktu z tymi pięknymi zwierzętami. Odważniejsi z nas będą mogli pogłaskać oswojone koty
Nocleg w Cheetah Farm Campsite.
Wyżywienie: śniadanie, obiad i kolacja

Dzień 14: Otjitotongwe – Płaskowyż Waterberg

Jedziemy na Płaskowyż Waterberg. Droga wiedzie przez Damaraland, czyli ziemie należące do ludu Damara oraz Herero. Zatrzymamy się w Otjiwarongo, by zrobić zakupy na dalszą drogę. Dla chętnych możliwość wstąpienia na Farmę Krokodyli. Po dotarciu do Waterberg czas na lenistwo przy kempingowym basenie lub wyjazd na safari (fakultatywnie) podczas którego można zaobserwować sępy oraz nosorożce.
Nocleg na kempingu.
Wyżywienie: śniadanie, obiad i kolacja
 
Dzień 15: Płaskowyż Waterberg – Rezerwat Erindi
Po śniadaniu wyruszamy do największego, prywatnego rezerwatu dzikiej przyrody – Erindi. Na obszarze 71 000 hektarów żyje około 20 000 zwierząt. W rezerwacie prowadzone są badania genetyczne, przeprowadzane są diagnozy chorób u zwierząt oraz uczy się ludzi, jak żyć w zgodzie z otaczającą ich przyrodą. Na terenie rezerwatu znajduje się piękny kemping: Elephant Camp w którym spędzimy ostatnią noc przed wylotem do kraju.

Dzień 16: Rezerwat Erindi – Windhoek
Już asfaltową drogą wracamy do Windhoek. Nasz samolot wylatuje w godzinach popołudniowych, więc z Erindi wyjeżdżamy bardzo wcześnie, by w stolicy kraju zrobić jeszcze ostatnie, pamiątkowe zakupy. Następnie żegnamy się z Afryką, jedziemy na lotnisko i wylatujemy do Europy.
Wyżywienie: śniadanie i obiad
Przylot do Polski następnego dnia!

________________________________________________________________________

TERMIN WYJAZDU:

30.04 - 15.05.2016
- wolne miejsca /
________________________________________________________________________

PROMOCYJNA CENA: 1680 EUR/osobę
minimalna liczba uczestników przy której wyjazd jest realizowany to 6 osób/Pl pilot w grupie od 10 osób.
________________________________________________________________________

STATUS WYPRAWY: przyjmujemy zgłoszenia na ten termin
________________________________________________________________________ 

Cena zawiera:

  • uczestnictwo w programie imprezy
  • opiekę anglojęzycznego przewodnika / kierowcy
  • transfery lotnisko – hotel – lotnisko
  • wszystkie opłaty za wstępy do parków narodowych i rezerwatów
  • zakwaterowanie w namiotach oraz obiektach klasy turystycznej
  • wyżywienie: 3 posiłki dziennie (obiad w formie kanapki i owocu)
  • transport samochodem 4x4
  • opłaty za wstępy do wioski Himba i Damara
  • pośrednictwo wizowe w Ambasadzie Namibii w Berlinie
  • ubezpieczenie KL, NNW i BP

Cena nie zawiera:

  • międzynarodowego przelotu: Warszawa – Windhoek – Warszawa
  • wizy do Namibii (50 EUR)
  • zwyczajowych napiwków
  • atrakcji oznaczonych w programie, jako fakultatywne oraz innych atrakcji niewyszczególnionych w programie
  • dodatkowych posiłków i napoi
  • dodatkowego nieobowiązkowego ubezpieczenia (choroby przewlekłe, ubezpieczenie od kosztów rezygnacji z imprezy)
2016-02-03
Barwna, przekrojowa i niezwykle ciekawa wyprawa, w trakcie której przemierzymy tysiące...