Lokalizacja

Ekspedycja „Pola Śmierci” jest esencją wypraw eksploracyjnych na wschodnią część Sahary. Pokrywa ona w większości całą zachodnią stronę Egipskiej Sahary od Gebel Uwaynat na sudańskiej granicy, Gilf Kebir przy strefie granicznej z Libią i Wielkie Morze Piasku na całej jego długości z południa na północ do oazy Siwa.

Tereny te oddalone o setki kilometrów od najbliższych ludzkich siedzib jako realne punkty na mapach pojawiły się dopiero niecałe 80 lat temu. W bardzo odległej przeszłości tereny te zamieszkiwane były przez mało znane cywilizacje, które pozostawiły po sobie zadziwiające malowidła naskalne. Słynna z filmu „Angielski Pacjent” – tak zwana „Grota Pływaków” rzeczywiście istnieje po zachodniej stronie Gilf Kebir. Wyjątkowe wrażenie robią odbite na skałach zagadkowe dłonie tajemniczych twórców malowideł przedstawiających dziwne postacie, sceny rytualno-religijne i pływających lub unoszących się ludzi.

W programie ekspedycji jest również Foggini Cave – niedawno odkryta grota pokryta setkami malowideł i odbitymi na skale dłońmi ludzi, którzy tworzyli tę zadziwiającą prehistoryczną sztukę. Groty te są uważane za jedne z najważniejszych miejsc sztuki naskalnej na całej Saharze. Obszar Gilf Kebir pozostaje do dziś jednym z najmniej znanych miejsc na Ziemi i każda ekspedycja może dać szanse na nowe odkrycia.

Droga do sudańskiej granicy prowadzi przez strefę kraterów, która uważana jest za największe pole kraterów na świecie i naukowcy wciąż starają się wyjaśnić jak powstały te koliste struktury.

Góra Uwaynat tworzy punkt graniczny trzech państw: Egiptu, Libii i Sudanu. Karkur Talh po stronie sudańskiej to nie tylko piękne krajobrazy, ale przede wszystkim skały pokryte tysiącami rysunków cywilizacji, które tam zamieszkiwały lub przemieszczały się przez te tereny.

Trasa tej ekspedycji prowadzi również przez terytorium Wielkiego Morza Piasku na całej jego długości. Te „Królestwo Wydm” rozciąga się na ponad 650 km między oazą Siwa na północy a Gilf Kebir na południu, formując naturalną i niezbadaną granicę między Egiptem a Libią. Ze wschodu na zachód ma przeciętnie 250 km szerokości, a na południu dochodzi aż do 400 km. Kraj wydm większy niż Anglia pozostaje wciąż jednym z najmniej znanych regionów świata i do dziś jest jednym z największych i najbardziej niebezpiecznych pól wydm na świecie. Znikały w nim bez śladu całe armie, plemiona i karawany...

Ważnym punktem ekspedycji na Morze Piasku jest trudno dostępna strefa Kryształu Libijskiego (Silica Glass). Kryształ ten nazywany jest często „Tajemnicą z Tajemniczego Lądu” i do dnia dzisiejszego stanowi zagadkę ponieważ nie znamy jego pochodzenia. Prawdopodobnie był uformowany na skutek uderzenia jakiegoś potężnego obiektu z kosmosu lub wielkiego wybuchu nad samą powierzchnią ziemi porównywalnego z eksplozją nuklearną.

Kryształ Libijski występuje tylko w jednym miejscu na Ziemi, na Wielkim Morzu Piasku na północ od Gilf Kebir. Ma zielonkawo-żółte zabarwienie i można go znaleźć między wydmami zarówno w postaci małych jak i dużych kawałków. Jest to najczystszy kryształ krzemowy jaki kiedykolwiek odkryto na Ziemi. Ma niezwykłe właściwości i naukowcy wciąż prowadzą badania nad tym zadziwiającym kryształem próbując rozwikłać zagadkę jego pochodzenia.


Ostatecznym punktem docelowym ekspedycji po przekroczeniu bezkresnych pustkowi Morza Piasku jest niezwykła pod każdym względem oaza Siwa. Siwa od wieków była „mistyczną oazą”, owiana aura tajemniczości i legend. Jej izolacja, otoczenie i historia zawsze inspirowały ludzi, którzy do niej zmierzali. Należał do nich także sam Aleksander Wielki.

Pustynia Uwaynat i Gilf Kebir uważane są za jedne z najbardziej niebezpiecznych miejsc na świecie, więc ekspedycje w te rejony są najbardziej profesjonalnym, wymagającym i ryzykownym rodzajem safari i adventure, czego trzeba mieć świadomość decydując się na tego rodzaju ekspedycje.

 

Dzień 1
    * przylot do Kairu
    * transfer do Oazy Baharija
    * zwiedzanie Oazy:
          o grobowce Bawiti: Zed-Amun-Efankh i Bannantiu
          o świątynia Ain Muftella
          o świątynia Aleksandra Wielkiego
          o muzeum mumii
          o Czarne Wzgórze
    * nocleg w hotelu w Oazie

Dzień 2
    * mroczny krajobraz Czarnej Pustyni
    * Pustynia Kryształowa
    * księżycowe pejzaże Białej Pustyni
    * Oaza Farafra
    * Oaza Dakhla
    * nocleg w Oazie w hotelu

Dzień 3-13
Ekspedycja na pustkowia pustyni Uwaynat na tereny graniczne do płaskowyżu Gilf Kebir i Gebel Uwaynat na granicy Egiptu z Sudanem i Libią. Przekraczanie wydm wielkiego morza piasku na całej jego długości od płaskowyżu Gilf Kebir do Oazy Siwa.
    * Abu Ballas
    * Czerwone Lwy
    * Gilf Kebir - doliny wschodniej strony płaskowyżu:
          o Wadi Mashi
          o Wadi Mashi
          o Wadi Maftuh
          o Wadi Bakht
          o Wadi Gazayir
          o Wadi Wassa
          o 8 Bells
    * Prince Kemal El-Din
    * strefa kraterów (Clayton, Peter-Paul)
    * sudańska granica
    * Karkur Talh
    * doliny Gebel Uwaynat
    * wydmy Arkenu
    * doliny zachodniej strony Gilf Kebir - tereny graniczne z Libią:
          o Wadi Sora (Grota Pływaków, Foggini Cave)
          o El-Aqaba Pass (przejście na szczyt płaskowyżu)
    * szczyt Gilf Kebir
    * Wadi Hamra
    * południowe Wielkie Morze Piasku
    * strefa Kryształu Libijskiego (Silica Glass)
    * centralne Wielkie Morze Piasku

Dzień 14
    * powrót do świata ludzi
    * północna krawędź Wielkiego Morza Piasku na obrzeżach Oazy Siwa

Dzień 15
    * zwiedzanie Oazy Siwa
    * nocleg w Oazie w hotelu

Dzień 16
    * transfer do Kairu
    * kolacja pożegnalna na luksusowym statku na Nilu, połączona z występami artystycznymi i muzyką lokalną
    * bazar Khan El-Khalili
    * transfer na lotnisko

Zapisz się do newslettera, aby być zawsze na bieżąco!