Lokalizacja
„Klejnot Sahary” jest przede wszystkim dla tych, którzy nie obawiają się wkroczyć na tereny kontrolowane tylko przez siły natury. Trasa tej ekspedycji prowadzi przez bardzo mało znane i owiane mgłą legend miejsca na Pustyni Zachodniej, dając szansę zobaczenia regionów, do których do dnia dzisiejszego dotarła tylko bardzo mała grupa ludzi. Jest to z pewnością specjalna ekspedycja, ponieważ prowadzi też do wyjątkowych miejsc na pustyni zachodniej – groty Ubayyid, Wielkiego Morza Piasku i Kryształu Libijskiego.

Grota zwana Ubayyid znajduje się w dolinie na pograniczu Wielkiego Morza Piasku i źródła Ain Della. Jest to niewielka grota w skale, gdzie na ścianach są widoczne enigmatyczne znaki i odbite zagadkowe dłonie ludzi, którzy tysiące lat temu ja zamieszkiwali.

Natomiast Ain Della to najbliższe źródło wody od centralnego Morza Piasku. Znajduje się około 100 km od Oazy Farafra i od wieków była strategicznym punktem dla karawan, podróżników i wojowników.

Zarówno dolina Wadi Al-Ubayyid jak i źródło Ain Della, przy którym stacjonuje egipskie wojsko oraz obszar morza piasku wymagają specjalnych pozwoleń od władz wojskowych, więc są to bardzo rzadko odwiedzane rejony. Jest to również według przekazów ostatnie miejsce, gdzie widziano legendarną armię perską liczącą 50 tysięcy żołnierzy, która zmierzała do Oazy Siwa i całkowicie zniknęła gdzieś w otchłaniach tej pustyni w 525 r pne.

Ekspedycja na Wielkie Morze Piasku to wyzwanie rzucone silom natury. Te „królestwo wydm” rozciąga się na ponad 650 km między Oazą Siwa na północy, a Gilf Kebir na południu, formując naturalną i niezbadaną granicę między Egiptem a Libią. Ze wschodu na zachód ma przeciętnie 250 km szerokości a na południu dochodzi aż do 400 km. Kraj wydm większy niż Anglia pozostaje wciąż jednym z najmniej znanych regionów świata i do dziś jest jednym z największych i najbardziej niebezpiecznych pól wydm na świecie. Znikały w nim bez śladu całe armie, plemiona i karawany...

Docelowy punkt ekspedycji to trudno dostępna strefa Kryształu Libijskiego (Silica Glass). Kryształ ten nazywany jest często „tajemnica z tajemniczego lądu” i do dnia dzisiejszego stanowi zagadkę ponieważ nie znamy jego pochodzenia. Prawdopodobnie był uformowany na skutek uderzenia jakiegoś potężnego obiektu z kosmosu lub wielkiego wybuchu nad samą powierzchnią ziemi, porównywalnego z eksplozją nuklearną. Pojawiły się nawet pozanaukowe teorie o aktywności istot pozaziemskich  w tym regionie.


Kryształ Libijski występuje tylko w jednym miejscu na ziemi, na Wielkim Morzu Piasku na północ od Gilf Kebir. Ma zielonkawo-żółte zabarwienie i można go znaleźć między wydmami zarówno w postaci małych jak i dużych kawałków. Jest to najczystszy kryształ krzemowy jaki kiedykolwiek odkryto na ziemi. Ma niezwykłe właściwości i naukowcy wciąż prowadza badania nad tym zadziwiającym kryształem próbując rozwikłać zagadkę jego pochodzenia.

 

Dzień 1
    * przylot do Kairu
    * transfer do Oazy Baharija
    * zwiedzanie Oazy:
          o grobowce Bawiti: Zed-Amun-Efankh i Bannantiu
          o świątynia Ain Muftella
          o świątynia Aleksandra Wielkiego
          o muzeum mumii
          o Czarne Wzgórze
    * nocleg w hotelu w Oazie

Dzień 2
    * mroczny krajobraz Czarnej Pustyni
    * Pustynia Kryształowa
    * księżycowe pejzaże Białej Pustyni
    * ukryta dolina
    * dolina Wadi Al-Ubayyid
    * grota Ubayyid
    * depresja Daliya
    * nocleg na Białej Pustyni zachodniej w okolicy Ain Della

Dzień 3
    * Ain Della - ostatni punkt graniczny znajdujący się na krawędzi Wielkiego Morza Piasku
    * wkraczamy na terytorium Królestwa Wydm
    * wschodnie Wielkie Morze Piasku

Dzień 4
    * przekraczamy labirynty wydm najgroźniejszego regionu Egiptu
    * martwe punkty na mapie Egiptu - centralne Wielkie Morze Piasku

Dzień 5
    * docieramy poprzez potężne wydmy do najbardziej zagadkowego regionu Morza Piasku - do Kryształu Libijskiego
    * południowe Wielkie Morze Piasku

Dzień 6-7
    * ekspedycja przez pola wydm południowo-wschodniego Wielkiego Morza Piasku w stronę dawnej rzymskiej osady Abu Minqar lub Ain Della

Dzień 8
    * planowany powrót do świata ludzi
    * Oaza Farafra
          o odpoczynek
          o możliwość kąpieli w gorącym, leczniczym źródle zwanym Bir Sitta
          o wizyta w miejscowym muzeum sztuki prowadzonym przez lokalnego artystę - Badra
    * powrót do Oazy Baharija przez pustynię Białą, Kryształową i Czarną
    * nocleg w hotelu w Oazie Baharija

Dzień 9
    * transfer do Kairu
    * kolacja pożegnalna na luksusowym statku na Nilu, połączona z występami artystycznymi i muzyką lokalną
    * bazar Khan El-Khalili
    * transfer na lotnisko

Zapisz się do newslettera, aby być zawsze na bieżąco!