Lokalizacja

Niesamowita wyprawa na wschód i południe Etiopii. Rytualne karmienie dzikich hien, odwiedziny w wioskach najbardziej interesujących, dzikich i wojowniczych plemion Afryki. Trasa wyprawy wiedzie poprzez mroczny sułtanat Hararu do upalnego, egzotycznego i dzikiego południa Etiopii, gdzie żyją plemiona Mursi, Hamar, Erbore czy Galop. Przyżyj przygodę życia z MK Adventure!!!

Cena przelotu została podana w przedziale od 2400 do 3000 PLN. Jest ona wprost uzależniona od bieżącej
oferty przewoźników lotniczych. Nie latamy czarterami!!!

________________________________________________________________________

Dzień 1: Warszawa - Addis Abeba
Zbiórka na międzynarodowym lotnisku Okęcie w Warszawie. Wylot do Adis Ababa przez jeden z europejskich portów lotniczych.

Dzień 2: Addis Ababa
Przylot do stolicy Etiopii w godzinach porannych. Pierwszy kontakt z Czarnym Lądem. Już po wyjściu z lotniska rozpościera się piękny widok na położone na wzgórzach miasto. Transfer do hotelu. Po krótkim odpoczynku jedziemy na zwiedzanie miasta. Widzimy między innymi.: grób ostatniego Cesarza Etiopii Haile Selasie, położony w przepięknej katedrze Świętej Trójcy, Merkato- największy targ Afryki pod gołym niebem oraz muzeum archeologiczne, gdzie spoczywa słynna Lucy- jedna z najstarszych kobiet na świecie. W przerwie zwiedzania udajemy się na posiłek do jednej z tysiąca restauracji, serwujących zupełnie egzotyczne dla nas dania kuchni etiopskiej. Przez cały czas towarzyszy nam gwar i niezwykła pogoda ducha mieszkańców. Pełni wrażeń z pierwszego dnia pobytu powracamy do hotelu na nocleg.

Dzień 3: Addis Ababa - Harar
Jedziemy do Hararu - miasta zapomnianego przez czas, dawnej stolicy okrutnych sułtanów, jednego z najświętszych miejsc Islamu. Harar w dalszym ciągu posiada autonomię w ramach państwa etiopskiego, swój własny rząd i prawa. Cała droga z Addis do Hararu wiedzie przez góry. Przepiękne krajobrazy towarzyszą nam przez cały czas. Nocleg w Harar.

Dzień 4: Harar
Cały dzisiejszy dzień spędzamy w Harar. Miasto tak różne od widywanych po drodze, jest labiryntem wąskich uliczek, niezliczonych targów, zaułków i placów. Zwiedzamy Ramboud House, muzeum Hararu, będziemy mieli też możliwość zakupić tutaj cenioną i bardzo rzadko dostępną na świecie kawę. Wszyscy nie możemy doczekać się wieczoru. Każdego dnia bowiem, po zachodzie słońca, za murami Hararu odbywa się niesamowite i jedyne tego rodzaju widowisko na świecie - rytualne karmienie dzikich hien. Po zapadnięciu zmroku, wąskimi i ciemnymi uliczkami zmierzamy w stronę jednej z bram miasta. Po wyjściu na zewnątrz naszym oczom ukazuje się niesamowity widok. Z ciemności powoli zaczynają wyłaniać się hieny. Jest ich kilkanaście. Ogromne zwierzęta podchodzą bardzo blisko. Mężczyzna zaczyna karmić hieny. Jedzą mu z ręki, z ust... Po kilkunastu minutach czujemy się trochę pewniej. Niektórzy z nas decydują się podać mięso hienom, inni robią niesamowite zdjęcia. Późnym wieczorem powracamy do hotelu. Tej nocy długo nie możemy zasnąć...

Dzień 5: Harar - Nazreth
Z żalem żegnamy się z Harar i jedziemy do Nazreth. Po drodze safari w malowniczo położonym Parku Narodowym Awash. W typowym krajobrazie afrykańskiej sawanny, mamy okazję zobaczyć różne gatunki antylop, ogromne kopce termitów czy malownicze wodospady. Nocleg w hotelu w Nazreth.

Dzień 6: Nazreth - Arbaminch
Jedziemy do Arbaminch. Po drodze zatrzymujemy się przy jednym z jezior Wielkiej Doliny ryftowej. Po drodze, późnym popołudniem, odwiedzimy plemię Dorzi, mieszkające głęboko w górach, w wysokich chatach przypominających głowę słonia. Na długo w pamięci pozostaną nam powitalne, zabawne tańce tego plemienia, pyszny chleb z mąki palmowej oraz smak mocnego lokalnego alkoholu. Obowiązkowo każdy powinien spróbować małych, przepysznych bananów, które będzie można kupić wszędzie za dosłownie symboliczne kwoty. Słodycz i miodowy posmak tych niedostępnych w Europie owoców sprawią, że w znakomitych  humorach dotrzemy do celu.Wieczorny przyjazd i zakwaterowanie w hotelu w Arbaminch.

Dzień 7: Park Narodowy Nechisar, Jezioro Chamo
Dzień dziesiąty sprawi, że pokochamy Etiopię. Wczesnym rankiem przekroczymy bramę Parku Narodowego Nechisar, położonego pomiędzy dwoma pięknymi jeziorami: Chamo i Abaya. Po przejechaniu bramy parku rozpocznie się prawdziwa przygoda w Afryce. Towarzyszyć nam będą wszędobylskie pawiany, zebry oraz antylopy. Dla żądnych przygód i bardziej odważnych członków wyprawy nadarzy się okazja zapolowania na legendarną muchę Tse-Tse. W godzinach popołudniowych wynajętą łodzią udamy się na przejażdżkę po Jeziorze Chamo. W promieniach zachodzącego słońca zobaczymy liczne stada hipopotamów, przeróżnych ptaków wodnych oraz największą atrakcję tego regionu – Targ Krokodyli. To lokalna nazwa miejsca gdzie żyje najwieksza w Etiopii populacja krokodyli. Niektóre okazy mierzą nawet powyżej 6 metrów długości. Stężenie adrenaliny po całym dniu nie pozwoli nam zbyt szybko zasnąć tego wieczoru.

Dzień 8: Arbaminch - Jinka
Po obfitym śniadaniu wyjeżdżamy dalej w kierunku na południe. Z każdym kolejnym kilometrem temperatura na zewnątrz będzie wzrastać. Gorący wiatr oraz afrykańskie słońce będą nam od dzisiaj wiernymi towarzyszami podróży. Po kilku godzinach wkraczamy do malowniczej doliny rzeki Omo i udajemy się na obiad. Niesamowite krajobrazy będą kazały zatrzymywać się od czasu do czasu także i później. Im będziemy bliżej miejscowości Jinka, tym częściej zaczną się pojawiać pierwsze dzikie plemiona, zamieszkujące te okolice. Teraz sami będziemy mogli zrobić zdjęcia, które do tej pory podziwialiśmy jedynie w magazynie National Geographic. Po popołudniowym dotarciu do Jinka będziemy mieć czas wolny do kolacji. To dobry moment żeby wmieszać się w kolorowy tłum przyjaźnie nastawionych mieszkańców i podejrzeć trochę lokalnego życia. Nie zapomnijmy również o naładowaniu baterii w aparatach, bo chociaż jeszcze tego nie wiemy, to nigdy nie wybaczylibyśmy sobie braku zdjęć z czekającego nas jutro dnia.

Dzień 9: Jinka - Park Narodowy Mago
Po porannym posiłku wyjeżdżamy do znajdującego się niedaleko Parku Narodowego Mago. Terenowe samochody pokonują strome zbocze dojazdowe, żeby na samym szczycie ukazać nam ogromną dolinę, otoczoną ze wszystkich stron górami. To terytorium koczowniczego plemienia Mursi. Będziemy mieli niepowtarzalną okazję zobaczyć jedno z niewielu już plemion na świecie którego strój, obyczaje oraz styl życia nie zmieniły się od wieków. Kobiety Mursi od dziecka wkładają w przecięte wargi gliniane krążki oraz nacinając ciało tworzą finezyjne wzory na skórze. Złożymy bezpośrednią wizytę w jednej z większych wiosek Mursi, gdzie z aparatem w dłoni poczujemy się jak Tony Halik lub Wojciech Cejrowski. Po dniu pełnym wrażeń powrót na zasłużony posiłek i nocleg.

Dzień 10: Jinka - Turmi
Jemy śniadanie, pakujemy bagaże i wyjeżdżamy w drogę do Turmi. Po drodze zatrzymujemy się w wiosce plemienia Karo. Będzie okazja na kolejne ciekawe zdjęcia. Następnie wjeżdżamy do krainy plemienia Hamar. Plemię to przybyło do Etiopii dawno temu z terenów Kongo w środkowej Afryce, w poszukiwaniu bardziej urodzajnych pastwisk. Kobiety Hamar charakteryzują się niezwykle delikatnymi rysami twarzy i przez wielu są uważane za najpiękniejsze kobiety Czarnego Lądu. Po dotarciu do Turmi czujemy się jak prawdziwi odkrywcy. Brak jakichkolwiek symboli cywilizacji, cudowna cisza, zapach i klimat prawdziwej Afryki wprowadzają nas w nastrój zadumy i zastanowienia się nad sensem gonitwy współczesnego świata. Wieczorem powietrze jest tak czyste i przejrzyste, że niebo pełne gwiazd praktycznie spada nam na głowę. Podziwiając nieznane nam w Europie gwiazdozbiory i konstelacje i wsłuchując się trzask ogniska poczujemy napływającą senność. Pełni zadumy udajemy się w objęcia Morfeusza.

Dzień 11 - 12: Dolina Omo
Dwa dni spędzamy w Dolinie Omo. Udajemy się na wycieczkę do plemienia Dassanech. Jesteśmy tylko krok od granicy z Kenią i dwa kroki od Jeziora Turkana. To okolice, gdzie odnaleziono najstarsze szczątki ludzkie na Ziemi, kolebka ludzkości. Każde plemię to inny stroj, inne obyczaje, inny rodzaj budowy domostw i styl życia.  Spacer po wiosce w towarzystwie dzieci i kobiet oraz wiecznie powtarzanego słowa „foto” pozostanie na długo w pamięci każdego z nas. Czeka nas także wizyta na lokalnym i bajecznie kolorowym targu a wieczorem wizyta w wiosce Hamarów.

Dzień 13: Dolina Omo - Arbaminch
Powrót do Arbaminch. Po drodze zatrzymujemy się w wiosce plemienia Elbore. Zwiedzamy także wioskę Konso, gdzie podziwiamy niesamowite, ponad 600 letnie warowne mury oraz unikalny, kaskadowy układ budowli. Miasto objęte jest programem ochrony spuścizny światowej międzynarodowej organizacji UNESCO.

Day 14: Arbaminch - Addis Ababa
Powrót do Adis Ababa. Obiad w trasie oraz pożegnalna kolacja w stolicy Etiopii. Wieczorny transfer na lotnisko. Siedząc już w samolocie, rozpamietując przeżycia ostatnich dni i patrząc na przesuwający się poniżej Czarny Ląd poczujemy nieodpartą chęć powrotu i przeżycia jeszcze raz podobnej przygody.

________________________________________________________________________

TERMINY WYJAZDÓW:


08.09 - 22.09.2010 - wolne miejsca /
03.10 - 17.10.2010 - wolne miejsca /
29.10 - 12.11.2010 - wolne miejsca /

 

Poza podanymi powyżej terminami istnieje możliwość zorganizowania wyjazdów indywidualnych
dla zamkniętych grup od 2 osób - .

________________________________________________________________________

CENA: 1725 USD/osobę

Cena zawiera:

  • uczestnictwo w programie imprezy
  • transfer lotnisko-hotel-lotnisko
  • zakwaterowanie w hotelu 3* w Addis Ababa ze śniadaniem
  • zakwaterowanie w hotelach 3* , hotelach klasy turystycznej oraz na kempingach podczas wyprawy
  • transport samochodem 4X4
  • wyżywienie: 3 posiłki dziennie
  • bilety wstępu do zwiedzanych obiektów, parków narodowych (wyszczególnionych w programie)
  • wstępy do wiosek odwiedzanych plemion
  • rejs łodzią po jeziorze Chamo
  • karmienie hien w Harar
  • opiekę anglojęzycznego przewodnika / kierowcy
  • opłaty dla lokalnych przewodników
  • ubezpieczenie KL, NNW i BP


Cena nie zawiera:

  • przelotów międzynarodowych: Warszawa - Addis Ababa – Warszawa
  • wizy do Etiopii (około 25 USD)
  • dodatkowych posiłków i napoi
  • zwyczajowych napiwków
  • nieobowiązkowego, dodatkowego ubezpieczenia (od chorób przewlekłych, rezygnacji z imprezy turystycznej)
  • opłat za filmowanie i fotografowanie
  • wydatków własnych

 

Zapisz się do newslettera, aby być zawsze na bieżąco!